Slider Title

Short Excerpt

Březen 22, 2017

Každý měsíc jeden polský film / polské úterky v kině Atlas

Aktuality_WEB_Distribuce_Wolyn2017

Mezinárodní filmový festival 3Kino se rozhodl nečekat až do listopadu, kdy opět vypukne tentokrát čtvrtý ročník této přehlídky středoevropské kinematografie a přichází s novým projektem 3Kino uvádí. V rámci tohoto cyklu budou mít návštěvníci možnost každý měsíc zhlédnout jeden polský film. Pravidelné projekce se uskuteční vždy třetí úterý v měsíci v kině Atlas v Praze ve 20:00 hod. Cyklus bude probíhat do konce roku 2017, kromě pauzy o letních prázdninách.

Cyklus 3Kino uvádí se zaměřuje na současnou polskou produkci – od komerčně úspěšných snímků až po mezinárodně oceňované nezávislé filmy. “Bez nadsázky lze říci, že současný polský film je na rozdíl od současného českého filmu světový. Každý rok vznikne v polské produkci či koprodukci hned několik snímků, které následně sbírají ceny na renomovaných filmových festivalech,“ říká Miloš Máca, jeden z organizátorů projektu.

Nominace na Oscara nejsou na rozdíl od českých filmů výjimkou, ale poměrně častou událostí. A také si myslíme, že pro českého diváka je nesmírně cenné, že má možnost porovnat, jak některá podobná témata zpracovali čeští a polští filmaři,“ dodává jeden z pořadatelů MFF 3Kino Vavřinec Menšl.


Program KVĚTEN/ČERVEN 2017


  1. května  (20:00 Velký sál kina Atlas)

Volyň / Wołyń

(Wołyń, Polsko, 2016, 150 min.: DCP; English friendly)

Režie:                          Wojciech Smarzowski,

Scénář:                        Wojciech Smarzowski

Kamera:                     Piotr Sobocinsku Jr.


Koupit vstupenku ZDE


„Lidé z Kresů byli zabití dvakrát. Nejdřív sekerou, o čemž je tento film. A poté zapomněním, což by měl film změnit.“  Wojciech Smarzowski

„Smarzowski je proslulý uměním zobrazovat temné dno lidské duše, ponurost, beznaděj, nenávist a podlost,“ napsala jedna z kritiček. Na zářijovém festivalu v Gdyni, kde se film promítal poprvé, někteří diváci vybíhali ze sálu, když se na plátně objevily naturalistické scény vraždění a mučení. Smarzowski se radil s historiky, nicméně říká, že film je uměleckým dílem, a ne učebnicí dějepisu.  (ČTK)

Je léto roku 1939 na Volyni, oblasti ležící v dnešní severozápadní Ukrajině, před 2. světovou válkou patřící Polsku. Zosia (Michalina Łabacz), krásná mladá Polka, je beznadějně zamilovaná do Ukrajince Petra (Vasyl Wasylik). Jejich velká láska je vystavena zkoušce, když se dívčin otec rozhodne provdat ji za bohatého polského sedláka Macieja Skibu (Arkadiusz Jakubik), vdovce se dvěma dětmi. Brzy po svatbě vypukne válka a Zosia zůstane sama s dětmi svého manžela, který je povolán do armády. Mezitím dochází mezi vedle sebe žijícími Poláky, Ukrajinci a Židy k eskalaci násilných činů. Dívka se stane svědkem a účastníkem tragických událostí způsobených rostoucí vlnou ukrajinského nacionalismu, kulminující masakrem spáchaným na polském obyvatelstvu příslušníky UPA (Ukrajinská povstalecká armáda), a následných odvetných akcí z polské strany. V moři nenávisti se Zosia snaží zachránit sebe a své děti.(čsfd/ kamals)


20. června                   (20:00 Velký sál kina Atlas)    
 
Marie Curie
(festivalový název: Marie Curie, The Courage of Knowledge)
Drama / Životopisný / Historický / Romantický

26. září                        (20:00 Velký sál kina Atlas)       – program připravujeme

31. říjen                       (20:00 Velký sál kina Atlas)      – program připravujeme

1. – 5. listopadu         (MFF 3Kino – Praha)                    – program připravujeme

12. prosince               (20:00 Velký sál kina Atlas)      – program připravujeme

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *