Slider Title

Short Excerpt

Skleněný tygr 2 / Glass Tiger 2

(Üvegtigris 2, Maďarsko; 2006; 108 min.; DVD)

Režie/Director: Péter Rudolf

Scénář/Writer: Péter Rudolf, Gábor Olivér Buss 

Kamera/Cinematography by: János Vecsernyés 

Střih/Editing by: Wanda Kiss 

Hudba/Music by: Tamás Szarka, Gymes 

Hrají/Cast: Péter Rudolf, Tibor Szilágyi, Gábor Reviczky, Sándor Gáspár, Imre Csuja, József Szarvas, Sándor Gáspár, Lajos Ottó Horváth ad.

Producent/Producer: Gábor Kovács, Ágnes Pataki


Koupit vstupenku
ST2-1

Po skončení první části nedochází k žádným turbulentním událostem v životě zaměstnanců Skleněného tygra. Skoro nic se nezměnilo: Lali a Sanyi tam nadále bydlí, Choco by pořád chlastal zadarmo, Lišák stále kšeftuje s cetkami a Gaben by si rád našel bohatou ženskou. Teď věří spíš Volze než americkým autům. U Hubeňoura ale nastal velký obrat – hraje na tubu místo na saxofon, a bude se ženit. Jeho snoubenkou není nikdo jiný než hluchoněmá žena z první části. Přátelské hádky a hašteření, které kdysi kazily idylu ve Skleněném tygrovi, se však zničehonic mění v drama s rukojmími a hrozbami. Objeví se stavbyvedoucí, který chce na pozemku, kde stojí Skleněný tygr a o který už v minulosti hodně stál, vybudovat rezidenční čtvrť.  Situace je jasná, protože stavbyvedoucí odmítá jakoukoliv dohodu – Lali a Tygr musí jít. Ale oni chtějí zůstat. V mezičase se blíží Hubeňourova rozlučka se svobodou, na kterou mu přátelé připravili překvapení. Pak se ale věci vyvinou tak, že to vypadá, že přejeli a zabili policistu. Nakonec bude mít Skleněný tygr tak nějak nového majitele a občerstvení rekordní tržby, které se rychle propijí. Hlavní hrdinové se snaží distancovat od najednou příliš hektického místa vytvořením provizorního ostrova.

www.filmpartners.hu


The events since the end of part one haven’t caused such a turbulance in the life of the Glass Tiger staff. Hardly anything has changed at all: Lali and Sanyi are still living there, Csoki (Choc) is still crazy about free drinks, Róka (Fox) is still dealing with trinkets, Gaben would like to get a rich woman for himself, and now he puts his faith into a Volga instead of American cars. Cingi’s life has taken a big turn though: he plays the tuba instead of the saxophone, and he’s getting married. His fiancée is none other than the deaf-and-dumb fiancée from part one.The bickering and arguments between friends that used to upset the idyll of the Glass Tiger staff are now replaced by a hostage drama out of the blue and a severe threat. First a mysterious board appears adrift, then a building contractor arrives and wants to have a residential park built on the plot where the shabby Glass Tiger buffet stands, and which he had previously homed in on. The situation is clear, since the contractor is reluctant to negotiate: Lali and Tiger must definitely leave. But they want to stay. In the meantime Cingi’s stag night is approaching for which the friends have a special surprise. Suddenly the way things are working out, it looks like they ran over and killed a policeman. In the end the Glass Tiger will sort of have a new owner, and the buffet makes a record sale, which soon goes down the drain. The main characters try to distance themselves from the suddenly too hectic place by putting together a makeshift island.

www.filmpartners.hu