Slider Title

Short Excerpt

Štěstí světa / The Happiness of the World

(Szczęście świata, Polsko; 2016; 98 min.; DCP)

Režie/Director: Michał Rosa

PREMIÉRA 

Scénář/Writer: Michał Rosa

Kamera/Cinematography by: Marcin Koszałka 

Střih/Editing by: Krzysztof Szpetmański

Hudba/Music by: Janusz Wojtarowicz, Motion Trio

Hrají/Cast: Karolina Gruszka, Mateusz Lickindorf, Grzegorz Palkowski, Dariusz Chojnacki, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza ad.

Producent/Producer: Lambros Ziotas

KOUPIT VSTUPENKUStestisveta2

Nejnovější film našeho hosta Michała Rosy je zasazen do jednoho bytového domu ve Slezsku, který v roce 1939 před vypuknutím druhé světové války, obývají rodiny několika národností – Poláci, Slezané, Němci i Židé. Soužití těchto rodin pod jednou střechou je poměrně bezproblémové, výrazným pojítkem je i krásná a smyslná Růža (Karolina Gruszka), které platonicky podléhá všechno mužské osazenstvo domu. Šestiletá válka však ničí nejen bezproblémové vztahy mezi národy a kulturami, symbolicky soustředěnými v jednom filmovém domě, ale také bere tomuto mikrosvětu jeho „štěstí“. Za nádhernou výpravu, věrnost historickým reáliím a přiléhavou dobovou hudbu byl autor oceněn na polském výročním festivalu v Gdyni a cenou Zlatý hrozen za nejlepší hraný film obdržel rovněž i na našem partnerském festivalu Lubuskie lato filmowe v Lagowě.

MFF 3Kino


An exceptional tenement house in Silesia just next to the Polish-German border and its inhabitants: the beautiful Jewess Róża and three men infatuated with her – a Pole, a Silesian and a German. There are also two supporting characters: a journalist from Warsaw, bon vivant Sobański, Róża’s object of admiration, and Jan, a family friend. We meet the characters in the summer of 1939. The first part of the film ends with a dramatic war night.  We meet them again in the fifties, when the surviving residents try to find themselves in the new reality.

www.festiwalgdynia.pl