Slider Title

Short Excerpt

IIl. ročník 2. - 6.11.2016

3kino_FB2
O FESTIVALU 2016

Letošní III. ročník MFF 3Kino – Praha navazuje na úspěšné dva předchozí, které v průměru navštívilo 1 200 diváků. Uskuteční se ve dnech 2. až 6. listopadu a bude se poprvé konat nejen ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos zaměřuje na to nejlepší ze současné tvorby všech zmíněných zemí. Během pěti dní uvedeme více než 40 filmů. Pozvání přijalo mnoho vzácných zahraničních i českých hostů a připraveno je 5 workshopů. Další novinkou jsou dopolední představení pro školy, která jsme doplnili o diskuse se studenty.

3kino_FB2
FILMY 2016

Z plánovaných polských filmů jmenujme film Valpuržina noc (Noc Walpurgi, režie Marcin Bortkiewicz, 2015), který již stihl nasbírat mnoho mezinárodních cen. Další událostí letošního III. ročníku bude film Spravedlivý (Sprawiedliwy, režie Michał Szczerbic, 2016). Festival zakončíme druhým dílem divácky velice úspěšné komedie Listy do M. 2 (Listy do M. 2, 2015) režiséra Macieje Dejczera. V české premiéře uvedeme film Ederly (Ederly, režie Piotr Dumala, 2015) nebo žhavou novinku, a to film Pitbull. Nové pořádky (Pitbull. Nowe porządki, režie Patryk Vega, 2016). Rovněž bude poprvé na českých plátnech uveden film Leszka Dawida Vedlejší účinky, jehož autorem scénáře je známý český tvůrce Petr Zelenka. Intenzivní zážitek slibuje také projekce jednoho z nejlepších polských seriálů Speciální jednotka (Służby specjalne, 2014), opět v režii Patryka Vegy.  

Ze slovenské a maďarské kinematografie uvedeme letošní novinky, například road movie Stanko (Stanko, režie Rastislav Boroš) nebo hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři (Tiszta Szívvel, režie Attila Till).

Filmařskou lahůdkou pak bude stominutové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984 až 1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, ŠatnaHit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a rovněž se jedná o první uvedení na filmovém plátně. Jako speciální projekci chystáme původní 35mm verzi vynikajícího, ale neprávem opomíjeného filmu Juraje Herze Pasáž z roku 1996. O přítomnosti autora při této události momentálně jednáme. 

Na závěr nelze opomenout ani představení pro „fajnšmekry“ v podobě dvoudenního seriálového maratonu, během kterého bude promítnut kompletní český normalizační seriál Okres na severu (režie Evžen Sokolovský, 1981). Projekce má zároveň sloužit jako plná výpověď, co vše mohlo za socialismu v televizní produkci vzniknout.

3kino_FB2
HOSTÉ 2016

Byl-li loňskou zahraniční superstar festivalu herec Eryk Lubos, oceněný na MFF Karlovy Vary za nejlepší mužský herecký výkon, letos přivítáme filmařských celebrit hned několik. Jmenujme například Krzysztofa Łukaszewicze, režiséra výpravného filmu Karbala, nebo Petra Zelenku a Leszka Dawida, kteří se sešli na společném projektu s názvem Vedlejší účinky. Z českých hostů jmenujme známého tvůrce mnoha desítek animovaných filmů, držitele několika prestižních filmových ocenění Pavla Koutského. Povede workshop na téma „Český animovaný film v zahraničním kontextu“. Dalším milým hostem bude Václav Koubek, který je znám jako písničkář a herec, ale málokdo ví, že je také filmovým tvůrcem. V hodinovém bloku uvedeme jeho čtyři krátké filmy (Odjezd, Šatna, Hit, Kára).

IDEA

Mezinárodní filmový festival 3Kino – Praha (MFF 3Kino – Praha) byl založen v roce 2014 s cílem oživit spolupráci zemí Visegrádské skupiny v oblasti kinematografie. Základní ideou tohoto festivalu je ukázat divákům to nejlepší ze současné kinematografie zemí V4 a vytvořit prostor pro diskusi a setkávání tvůrců, producentů, distributorů a samozřejmě diváků. V druhé rovině jde o symbolické propojení festivalů zaměřených na filmy právě z těchto zemí, zejména pokud jde o Filmové babí léto v Třinci, Lubuskie Lato Filmowe v Łagowě (nejstarší filmový festival v Polsku), Solanin Film Festival v Nowé Soli a další, které s MFF 3Kino – Praha spolupracují. Na těchto zahraničních festivalech jsme vytvořili sekci „MFF 3Kino – Praha uvádí“, ve které propagujeme české a slovenské filmy a jejich tvůrcům zprostředkováváme setkání se zahraničními diváky.

DRAMATURGIE

Prvním a zásadním požadavkem zakladatelů MFF 3Kino – Praha je umělecká hodnota a důraz na kvalitu děl. Přesto, že dramaturgie festivalu je založena především na aktuální současné tvorbě, a snažíme se tedy uvádět co největší počet novinek, nechceme, aby se z festivalu stala jen přehlídka všeho, co v jednotlivých zemích v nedávné době vzniklo, bez ohledu na kvalitativní požadavky. Dramaturgie festivalu také není omezena jen jedním žánrem, ale jde napříč a představuje ucelenou kinematografii Visegrádu.

Žánrové zaměření:

– celovečerní hrané filmy

– artové filmy 

– dokumentární filmy

– retro večer: „Filmy na které se stála fronta“

SPOLUPRÁCE

Andrzej Kawala – ředitel festivalu Lubuskie Lato Filmowe v Łagowě

Piotr Kotowski – ředitel festivalu Letnia Akademia Filmowa v Zwierzyńcu

Tadeusz Wantuła – ředitel festivalu Filmové babí léto v Třinci

Konrad Paszkowski a Grzegorz Potęga – ředitelé festivalu Solanin Film Festiwal v Nowé Soli

Jitka Rohanová a Maciej Ruczaj – Polský institut v Praze

Grzegorz Rylski – distribuční společnost Żółty szalik

PARTNERSKÉ FESTIVALY

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie         (www.llf.pl)

Babie Lato Filmowe w Trzyńcu                 (www.filmovebabileto.cz)   

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (www.laf.net.pl)             

Solanin Film Festiwal v Nowej Soli         (www.solanin-film.pl)


Film genres

– feature films (fictual motion picture) 

– art films

– documentary films

– retro evening


Cooperation

Andrzej Kawala – director of the festival “Lubuśkie Lato Filmowe” in Łagów

Piotr Kotowski – director of the festival “Letnia Akademia Filmowa” in Zwierzyńiec

Tadeusz Wantuła – director of festival “Filmové babí léto” in Třinec

Konrad Paszkowski, Grzegorz Potęga – directors of festival “Solanin Film Festiwal” in Nowa Sol


Pomysł

Podstawowym festiwalu jest pokazanie widzom tego co najlepsze we współczesnej kinematografii trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Ze szczególnym naciskiem na wysoką jakość polskich filmów, których czeska publiczność nie zna za dobrze. Drugim ważnym aspektem jest symboliczne połączenie festiwali filmów z tych krajów, zwłaszcza partnerskim: Babie Lato Filmowe w Trzyńcu, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Solanin Film Festiwal w Nowej Soli.

Gatunki filmowe

– filmy fabularne

– art filmy 

– filmy dokumentalne

– retro wieczór

Współpraca

Andrzej Kawala – dyrektor festiwalu Lubuśkie Lato Filmowe w Łagowie

Piotr Kotowski – dyrektor festiwalu Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Tadeusz Wantuła – dyrektor festiwalu Babie Lato Filmowe w Trzyńcu

Konrad Paszkowski, Grzegorz Potęga – dyrektorzy Solanin Film Festiwal w Nowej Soli