Slider Title

Short Excerpt

Program projekcí "3Kino uvádí film" - 2019

26. 2. 2019
Dziura w glowie 3Kino_male
Díra v hlavě / Dziura w glowie

20:00 Atlas

Díra v hlavě / Dziura w glowie


Premiéra     

Polsko; 2018; 91 min.

Režie/Director: Piotr Subbotko                                              

České titulky/ English friendly                       

Excentrický režisér ve středním věku vozí na střeše starého kombíku divadelní rekvizity. Uvnitř auta sedí celý jeho divadelní soubor. Objíždí malá venkovská divadla a je přesvědčený, že ho čeká sice prosté, ale „čisté“ publikum, které ocení jeho minimalisticky pojaté představení, kterému ale postupně přestávají rozumět i samotní herci. Ztrácí se hranice mezi představením a osobním životem. Po dramatickém rozchodu s divadelním souborem se vrací do rodné vesnice, kde se v domě své matky setkává s tajemným mužem. Snaha dovědět se, kdo je onen neznámí, se mění v posedlost.

Film, ve kterém hlavní roli ztvárnil vynikající Bartłomiej Topa, ocení milovníci středoevropské ale i skandinávské kinematografie pro svoji nezapomenutelnou atmosféru.

V Polsku je premiéra filmu naplánovaná na květen 2019 a diváci 3Kina tak mají jedinečnou možnost vidět snímek s několika měsíčním předstihem. 

(Vavřinec Menšl)

Aktor podróżuje po kraju z trupą teatralną. Po wielu latach wraca do swojej rodzinnej wioski i umierającej matki, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Jego wysiłek, aby dowiedzieć się, kim jest ta postać, przeradza się w prawdziwą obsesję i prowadzi do zaskakującego finału.

(filmpolski.pl)

VSTUPENKY
12. 2. 2019
Zábava, zábava/ Zabawa, zabawa

20:00 Atlas

Zábava, zábava/ Zabawa, zabawa

premiéra      

Zabawa, Zabawa, Polsko; 2018; 88 min.

Režie/Director: Kinga Dębska                                                   

České titulky / English friendly                       

Film přináší strhující příběhy tří žen různého věku, které jsou v různých fázích závislosti na alkoholu. Čtyřicetiletá Dorota je úspěšná prokurátorka, která pije podle svých slov proto, aby se nezbláznila. Chrání ji imunita, díky níž se snaží vyhnout odpovědnosti za přestupky, kterých se pod vlivem alkoholu dopustila. Další z hrdinek je uznávaná chiruržka Teresa, která už kvůli pití přišla o rodinu a zůstala jí jen práce v nemocnici, situace se však vymkne kontrole, když jednou přijde opilá do služby. Studentka Magda miluje bouřlivé večírky, a protože jí studium jde skvěle a má i dobrou práci, nikdo jí nic nevyčítá. Přijde však chvíle, kdy ztrácí půdu pod nohama a dojde k tragédii.

(filmpolski.pl)

Trzy przeplatające się historie kobiet, będących w różnych fazach uzależnienia alkoholowego.
40-letnia prokurator Dorota pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować“. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem“. Mąż, znany polityk, stara się zachować jej problem w tajemnicy i wyciąga ją z rozmaitych tarapatów, ale powoli ma już dosyć. Studentka Magda lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma super pracę, nikt nie robi jej wyrzutów. Jednak w pewnym momencie dziewczyna traci grunt pod nogami, kiedy na zerwanym filmie dochodzi do tragedii. Z kolei szanowana chirurg dziecięcy – Teresa (Dorota Kolak) przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy w ciągu alkoholowym przychodzi na dyżur. Problemy kobiet narastają, wpędzając bohaterki i ich bliskich w poważne niebezpieczeństwa. W końcu każda z nich sięgnie dna, czy jednak każdej uda się od niego odbić?

(filmpolski.pl)

VSTUPENKY
4.12. 2018 (3Kino uvádí)
Tenkrát v listopadu/ Pewnego razu w listopadzie

4.12. 2018 / 20:30 Atlas

3Kino uvádí 

Tenkrát v listopadu/ Pewnego razu w listopadzie

Polsko; 2018; 92 min

Režie: Andrzej Jakimowski, Scénář: Andrzej Jakimowski Kamera: Adam Bajerski, Střih: Cezary Grzesiuk, Hudba: Tomasz Gassowski, Hrají: Agata Kulesza, Grzegorz Palkowski, Edward Hogg, Marek Probosz, Krzysztof Kiersznowski, Damian Ul, Jacek Borusiński, Alina Szewczyk, Sylwia Oksiuta-Warmus

Čím jiným přesvědčivěji ukázat, jak nebezpečné je hrát na strunu nacionalismu (ač je to hrdě a velmi zavádějícím způsobem nazýváno „Pochod nezávislosti“) a jaká nálada se pak šíří společností, než autentickými záběry zmíněné akce, na které je zcela elegantní formou navázán příběh hlavních hrdinů. Ti nejsou typickými sociálními případy, mají v podstatě jen jedno (přirozené) přání – mít kde spát. Jinak nikam nechodí s nataženou dlaní, nikoho citově nevydírají. Jde o něco, co se u sociálně laděných filmů jen tak nevidí, a Andrzej Jakimowski dokázal obě roviny propojit tak geniálně, že se tomu snad ani nechce věřit. Nelze pominout nádhernou formální stránku – kameru a hudbu, která dává celému filmu ještě silnější atmosféru. Po třetím zhlédnutí filmu neměním názor a dojem, který na mě film udělal hned napoprvé.

Kvůli privatizaci a zvyšování nájmů přišli o bydlení. Od té doby se potloukají Varšavou, kde se dá. Matka a její pes zkoušejí různé ubytovny, ty ale nepřijímají klienty se zvířaty. Její syn sice občas přespává v domě své přítelkyně, z toho ale zase nejsou nadšeni její rodiče. Často tak musejí přečkat noc společně v zahradním domku na okraji města. I přesto syn dál navštěvuje studia práv, chodí na brigády a na schůzky s přítelkyní. Mezitím se snaží najít útočiště pro matku i pro sebe. Dočasné řešení jejich bezvýchodné situace jim nabídne squat, který současně funguje jako alternativní společenské centrum. Jenže ani zde je nakonec moc klidu nečeká. Režisér Andrzej Jakimowski se ve svém novém díle uchýlil k jiné umělecké strategii, než na kterou jsme byli u něj do té doby zvyklí. Již neřeší univerzální témata, ale pohlíží na současnou polskou společnost, kterou reprezentuje Varšava, jež také jeho jinak prostému příběhu vytváří kulisy. Hlavní město Polska film ukazuje z jiné strany, než jak ho známe z turistických prospektů. Nacházení poetiky v místech, kde ji běžně nehledáme, tvoří jeden z běžných postupů Jakimowského tvorby, ovšem nyní příjemné „letní aranžmá“ náhle střídá „ponuré podzimní“.

Trailer k filmu zde: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=tPOTPy-lLmU

VSTUPENKY
11.12. 2018 (3Kino uvádí)
Jako pes s kočkou / Jak pies z kotem

11.12. 2018/ 20:00 Atlas

Jako pes s kočkou / Jak pies z kotem

3Kino uvádí

Režie: Janusz Kondratiuk, Scénář: Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger, Kamera: Witold Płóciennik, Střih: Marcin Kot Bastkowski, Hudba: Bartek Gliniak, Hrají: Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Marcin Stępniak, Marian Buczkowski

Plné tři týdny po zakončení pátého a dosud nejúspěšnějšího ročníku MFF 3Kino se nám nepřestávají ozývat diváci, kteří nestihli festivalovou projekci filmu Jako pes s kočkou za osobní účasti herce v jedné z hlavních rolí Olgierda Łukaszewicze. Neexistovala proto lepší příležitost, jak se s vámi pro rok 2018 rozloučit, než zkusit dohodnout s produkcí ještě jednu projekci tohoto filmu a dát poslední šanci buď těm z vás, kteří dosavadní dvě uvedení filmu nestihli, anebo těm z vás, kterým se tento vynikající film líbil natolik, že si žádá opakované zhlédnutí. Povedlo se a tlumočíme srdečné pozdravy tvůrců v čele se skvělým Olgierdem, kteří na dálku přejí minimálně tak silný zážitek, jako měli diváci při našem festivalovém uvedení.

Příběh založený na skutečné události. Nejnovějším filmem autora nezapomenutelného snímku Dívek na vdávání je hořkosladký obraz rodinných vztahů inspirovaný skutečnou událostí. Vize nekonvenční rodiny se všemi jejími konflikty a rivalitou, neochuzená o dojetí a autentický pocit blízkosti, plná ironického humoru. Když starší z bratrů Andrzej náhle onemocní, mladší bratr Janusz se navzdory jejich rozdílnosti a zdi nedorozumění, která mezi nimi v průběhu let vyrostla, rozhodne o svého bratra v nouzi postarat.

VSTUPENKY
čtvrtek 1.11.2018
Tenkrát v listopadu

17:30 Atlas

Pewnego razu w listopadzie (Polsko; 2017; 92 min.) 

Režie: Andrzej Jakimowski

English friendly 

Kvůli privatizaci a zvyšování nájmů přišli o bydlení. Od té doby se potloukají Varšavou, kde se dá. Matka a její pes zkoušejí různé ubytovny, ty ale nepřijímají klienty se zvířaty. Její syn sice občas přespává v domě své přítelkyně, z toho ale zase nejsou nadšeni její rodiče. Často tak musejí přečkat noc společně v zahradním domku na okraji města. I přesto syn dál navštěvuje studia práv, chodí na brigády a na schůzky s přítelkyní. Mezitím se snaží najít útočiště pro matku i pro sebe. Petr Vlček, www.lfs.cz

VSTUPENKY
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ 5. ROČNÍKU MFF 3Kino

19:30 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA

Trenérova dcera / Coach´s Daughter

Córka trenera, Polsko; 2018; 93 min

Režie/Director: Łukasz Grzegorzek

English friendly

Exkluzivní česká premiéra filmu, teprve druhé promítání za hranicemi Polska a naše mimořádná čest uvést tento skvělý druhý počin režiséra (debutujícího v roce 2016 filmem Kamper, rovněž uvedeném na našem festivalu) jako zahajovací film 5. ročníku MFF 3Kino.

Horké léto. Maciej Kornet (skvělý Jacek Braciak) cestuje Polskem spolu se svou 17letou dcerou Wiktorií (Karolina Bruchnicka). Několik let jsou pouze spolu. Ona je pro něj vším, on je pro ni celým světem. Až do chvíle, než se k nim připojí Igor (Bartłomiej Kowalski), slibný tenista, který začíná trénovat pod vedením Macieje. Trenérova dcera je snímek plný diskrétního humoru, narážejícího na problematiku dospívání a hledání vlastní identity. Otec dospívající dívky sní o tom, že se jeho dcera stane polskou tenisovou mistryní, ovšem dívka dělá vše pro to, aby sportu unikla. Łukasz Grzegorzek svým novým filmem opětovně dokazuje své kvality a energická herecká dvojice v hlavních rolích během celého filmu ani jednou nepoleví. www.nowehoryzonty.pl

VSTUPENKY
pátek 2. 11. 2018
naslepo2
NASLEPO DO KINA*

18:00 Atlas

Naslepo do kina.

Sice naslepo, ale slibujeme, že rozhodně ne nahlucho. Máte rádi překvapení a nevadí vám, že do poslední chvíle nebudete vědět, jaký film vám pustíme? Za to ale budete mít jistotu, že zaplatíte jen takovou částku, kterou sami uznáte za vhodnou. Po projekci budete mít totiž možnost ocenit film částkou, která vám bude připadat adekvátní zážitku. A ještě jedna jistota, pokud přijdete a zjistíte, že jste promítaný film během festivalu už viděli, máte u nás vstupenku zdarma na jiný film. Věříte Vavřincovi a Milošovi a jdete do toho?

                                         Sebeupálení / Samospalenie (scénář a režie – Krzysztof Szekalski)

18:00 DUP39 

Charvátova 39/10, Praha 1)

Divadelní představení Przemysława Bluszcze, 65 min. (v původním znění, české titulky)Monodrama SEBEUPÁLENÍ je strhující vyznání důstojníka tajné policie, kterého ztvárnil známý polský herec Przemysław Bluszcz. Za zmínku také stojí, že se jedná o jedno jediné uvedení této divadelní hry a zároveň první představení mimo území Polska. Uvádíme v původním znění s českými titulky. Przemysław Bluszcz získal v roce 2014 se svou hrou „Sebeupálení“ hlavní cenu na Národní přehlídce současného monodramatu. Herec vytvořil pozoruhodnou postavu bývalého estébáka, jehož úžasná kariéra v bezpečnostní službě byla překvapivě ovlivněna aktem sebeupálení Ryszarda Siwiece během dožínek v roce 1968. Toto radikální a závěrečné gesto opozice vůči intervenci vojsk Varšavské smlouvy v Československu způsobilo zvrat v kariéře i životě horlivého důstojníka.

VSTUPENKY
Tvář / Mug

18:30 Atlas

Twarz, Polsko; 2018; 91 min.

Režie/Director: Małgorzata Szumowska 

Hlavní hrdina Tváře – maloměstský podivín a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoji holku, malé auto a svého psa. Pracuje na staveništi, kde má vyrůst nejvyšší socha Ježíše na světě. Když jej nečekaně zmrzačí tragická nehoda, obrátí se k němu oči celé země – Jacek se totiž stane prvním občanem Polska, který podstoupí transplantaci obličeje. Tvář je odpoutaná, nekonvenční bajka o vnitřní síle a kráse, která virtuózně kloubí realismus, fantazijní prvky a černý humor. Szumowska záměrně pracuje s rozvolněnou strukturou, jejíž nevyzpytatelnost ještě umocňuje rafinovanými hrátkami s ostřením. Výsledkem je nekompromisní, ale zároveň mimořádně zábavná studie krize identity, která umně přepíná z komisní frašky do jízlivého společenského komentáře. oficiální text distributora

VSTUPENKY
Být jako Kazimierz Deyna / Being Like Deyna

20:00 Atlas

Być jak Kazimierz Deyna, Polsko; 2012; 92 min.

Režie/Director: Anna Wieczur-Bluszcz   

Host: Anna Wieczur-Bluszcz, Przemysław Bluszcz 

English friendly                                 

Když Kaiza přicházel na svět, celé Polsko sedělo u televize. Psal se rok 1977 a polský fotbalový tým hrál zápas století, ve kterém Kazimierz Deyna, jeden z nejslavnějších fotbalistů své generace, právě skóroval. Chlapec, který se v tu dobu narodil, dostal jméno Kazimierz neboli Kazio. Jeho příběh začíná v komunistickém Polsku, kde Kazio následně vyrůstá v bouřlivých dobách politické transformace a nové tisíciletí přivítá již s vlastní rodinou. V den, kdy se schyluje k narození jeho dcerky, opět celé Polsko sleduje v televizi fotbalový zápas, při kterém Polsko poráží Portugalsko. Film, ve kterém Deyna a Boniek dají góly, bílé ponožky se stanou afrodiziakem, touha vede k čistotě a jedna typická polská matka drtí východní trhy, humornou cestou zobrazuje dospívání, první lásky a životní rozhodnutí hlavního hrdiny. Zlín Film Festival

VSTUPENKY
Varga1
Varga + O sestře + Magic Moments

20:30 Atlas (celkem 90min.)

BLOK SLOVENSKÉHO STUDENTSKÉHO FILMU

English friendly

Magic Moments (r. Martina Buchelová, Slovensko, 2017), 20 min. EF 

Rodiče těžce pracují a dvě sestry se prakticky starají o sebe samé. Proč jdeme po trávě? Abychom šlápli do hovna a měli štěstí…“ Na starší sestru začínají doléhat těžkosti, kterým musí čelit. Díky cestě, na kterou se s mladší sestrou vydala, si však uvědomí, nže to, na čem jí záleží nejvíc, již má. (VŠMU Bratislava)

O  mé sestře (O sestre / About My Sister, r. Barbora Sliepková, Slovensko, 2017), 16 min. EF 

Dokumentární esej o dospívající dívce vykresluje svět mladého, inteligentního člověka, který se (nedobrovolně) rozhodl izolovat se od okolí. Film O mé sestře je o vzdálenostech mezi lidmi. A o tom, jaké je to mít z nich strach. (VŠMU Bratislava)

Varga (r. Soňa Maletz, Slovensko / ČR, 2017), 52 min. EF

Filmový portrét legendy československé hudební scény sleduje rockového klávesistu Mariána Vargu (1947–2017) na sklonku jeho života, v době, kdy mu bylo diagnostikováno smrtelné onemocnění. Velkého introverta a náruživého kuřáka natáčí během jeho posledních vystoupení, kdy pomalu začal ztrácet dech. oficiální text distributora

VSTUPENKY
sobota 3. 11. 2018
Plané růže / Wild Roses

15:00 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA

Režie/Director: Anna Jadowska   

English friendly 

Hlavní postava Ewa se potýká s velkým pocitem osamělosti. Její život se točí jen kolem domácnosti, dvou dětí a čekání na manžela, který kvůli práci v Norsku jezdí domů jen zřídka. Mladá žena, která se chce znovu cítit milována a zbožňována, se zaplete do románku s teenagerem. Za chvilku zapomnění však platí vysokou cenu. Situace je komplikovanější v momentě, kdy se manžel vrátí. Podezření, pomluvy a obvinění se prolínají s další tragédií – na plantáži planých růží, kde žena pracuje, se ztratí její dvouletý syn Jasio. Hledání dítěte začíná. www.filmpolski.pl

VSTUPENKY
Dybuk / The Dybbuk

15:00 Evald

10/100

Der Dibbuk, Polsko; 1937; 121 min.

Režie/Director:  Michał Waszyński

Host: Natalia Chojna 

Film Dybuk byl pro jeho režiséra, Michała Waszyńského, jakýmsi návratem k židovským tradicím a legendám jeho dětství. Děj tragického příběhu o lásce a smrti židovského Romea a Julie je založený na prastarých chasidských a kabalistických představách a rituálech. Byl určen pro převážně židovské publikum a proto také zcela namluven v jazyce jiddiš. Filmové zpracování klasického jidiš (v originále Tsvishn Tsvey Veltn, po přepracování autorem existuje i ruská verze) dramatu S. Anského o posedlosti dívky dybukkem (v jidiš dibukem) – zlým duchem. Vychází z lidových představ východoevropských Židů, jejichž zvyky se Ansky zabýval i jako etnograf. Pro zvýraznění autenticity se film natáčel i v židovském ghettu v Kazimierzi (dnes součásti Krakova), byl obsazen hvězdami jidiš divadla a zpívá zde i špičkový kantor G. Sirota. 

www.fdb.cz a csfd.cz

VSTUPENKY
Antoni Krauze a jeho tvorba video-workshop

15:15 Atlas

Filmy na které se stála fronta 

Předpověď počasí / Weather Forecast 

Prognoza pogody, Polsko; 1983; 91 min.

Režie/Director: Antoni Krauze

Délka workshopu začínajícího v 15:15 hod. max. 45 min., projekce filmu následuje bezprostředně po něm.

Obyvatelé domova důchodců s neklidem sledují televizní předpověď počasí, která avizuje tuhou zimu. Když tu samou noc dodávky přivážejí velkou zásilku rakví, staříci nabudou podezření, že je někdo začíná připravovat na smrt. Společně se rozhodnou k útěku. Záhy jim začíná být v patách policejní jednotka, celá akce připomíná nahánění zločinců. Film vznikl na přelomu let 1981/82 a překvapivě se stal metaforou polské politické situace dané doby. Jeho premiéra byla vlivem historických událostí v Polsku odsunuta až na rok 1983. Mimořádná příležitost zhlédnout na plátně u nás prakticky neznámý, ale v Polsku velmi oblíbený film, mezinárodně oceněný mj. na festivalu v San Remu. Projekci doplní video-workshop našeho každoročního hosta Artura Zaborského k tvorbě režiséra Antoniho Krauzeho. Autor filmu zemřel v únoru tohoto roku a my si tím připomínáme jeho osobnost. (Miloš Máca)

VSTUPENKY
Nina / Nina

17:00 Atlas

Festivalová událost

Nina, Polsko; 2018; 130 min.

Režie/Director: Olga Chajdas 

English friendly                                     

Nina nemůže mít děti a zdá se, že to jediné, co může zachránit její chřadnoucí manželství s Wojtkem, je najít náhradní matku, jež jim odnosí dítě. Seznámení s nezávislou krásnou Magdou by je mohlo posunout k cíli. Ninou však začnou prostupovat nejen pochybnosti, zda chce zásadní krok učinit, ale také v ní dívka vyvolá pocity, o jejichž existenci neměla ani nejmenší tušení. Po Tomaszi Wasilewském je Olga Chajdas další tvůrkyní, která dává možnost publiku nahlédnout queer identitu v polském kontextu a podobně ani ona necílí pouze na LGBTQ+ komunitu. Její senzuální debut je především poetickou podívanou plnou emocí o různých podobách a projevech lásky. Sandra Hezinová, www.kviff.com

VSTUPENKY
Domestik / Domestique

17:30 Atlas

Česká republika/Slovensko; 2018; 116 min.

Režie/Director: Adam Sedlák  

Host: Adam Sedlák, Jakub Jíra  

English friendly                               

Roman je domestik, vrcholový silniční cyklista, který se při závodě podřizuje pokynům vedení stáje. Nevděčného boje za tým už má plné zuby a touží po výraznějším individuálním úspěchu. Jenže ke kýžené výkonnosti nevede namáhavý trénink ani přísná životospráva. Roman si proto nechá do ložnice nainstalovat kyslíkový stan, protestům své, po dítěti marně toužící ženy Šarloty navzdory. Adam Sedlák poté, co rozčeřil vody českého internetu minisérií Semestr, přichází s nekompromisně minimalistickou celovečerní prvotinou. Klaustrofobní drama o plíživém rozpadu těla i ducha v jednom manželství, které přidusil přístroj na okysličení krve. Martin Horyna, www.kviff.com

VSTUPENKY
Zakázané písničky / Forbidden Songs

17:30 Evald

Zakazane piosenki, Polsko; 1947; 98 min.

Režie/Director: Leonard Buczkowski 

Host: Natalia Chojna                                 

Muzikál „Zakázané písničky“ režiséra L. Buczkowského je považován za první polský poválečný celovečerní film. Jeho osou jsou vzpomínky mladého muzikanta, člena pouličního orcestru, Romka Tokarského, který se spolu se svojí sestrou Halinou po celou dobu okupace Polska aktivně účastnil ilegálního protifašistického odboje. Po osvobození Varšavy se o své zážitky z válečných let dělí s polským vojákem, který pro změnu proti Němcům bojoval v armádě. Hlavními hrdiny filmu však nejsou lidé z té či oné „fronty“, ale vlastenecké melodie a písničky, které obě strany provázely nelehkými časy, podporovaly jejich odhodlání v boji proti krutému nepříteli a dodávaly jim odvahu i důvěru ve vítězství. www.fdb.cz

VSTUPENKY
Autsajder/ Outsider

20:00 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA

Autsajder, Polsko; 2018; 93 min.

Režie/Director: Adam Sikora 

Host: Adam Sikora

English friendly                                       

Student umění Franek se náhodou zaplete do praktik děsivého totalitního zřízení. Veškerá jeho citlivost i lidskost musí projít tvrdou zkouškou. Příběh je inspirován skutečnými událostmi z období stanného práva a počátku 80. let minulého století. Natočil ho jako svůj další režijní počin proslulý kameraman a režisér Adam Sikora, jehož jsme v minulém roce našeho festivalu hostili s filmem Láska v městě zahrad. Adam Sikora bude naším milým hostem i letos při příležitosti projekce Autsajdera, teprve nedávno uvedeného na festivalech v Torontu a Gdyni. www.festiwalgdynia.pl

VSTUPENKY
Silný muž / Mocny człowiek

20:00 Evald

10/100

Mocny człowiek (PL, 75 min.)

Režie: Henryk Szaro  Scénář: Jerzy Braun, Henryk Szaro Kamera: Giovanni Vitrotti  Hrají: Grigorij (Grzegorz) Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Maria Majdrowicz, Artur Socha


Průměrný žurnalista, toužící po slávě a uznání, dočítá na návštěvě u svého nemocného přítele jeho nový rukopis. Vědom si kvality díla, ohodnotí jej pouze průměrně, čímž vezme příteli veškeré naděje a přivede ho k myšlence na dobrovolnou smrt. Následně mu nabídne morfium a nechá přítele jeho osudu. Pod rouškou noci se do jeho bytu vrátí, aby tam rukopis odcizil. Román vydá pod svým jménem a záhy se stává slavným. Teprve láska k cizí ženě v něm opět probudí city a s nimi i špatné svědomí. Film vznikl podle stejnojmenného románu Stanislawa Przybyszewského z roku 1912. Po druhé světové válce nezůstala v Polsku ani jediná kopie a film byl považován za ztracený. Až v roce 1997 se jedna kopie našla v Bruselském filmovém archivu. Na DVD vyšel s hudbou od Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Tria.

VSTUPENKA
Genesis / Genesis

20:30 Atlas

Genezis, Maďarsko; 2018; 120 min.

Režie/Director: Arpád Bogdán 

English friendly

Film založený na skutečných událostech měl premiéru letos na Berlinale v sekci Panorama.                                     

Tři příběhy spojuje jeden zločin. Sledujeme dramatické zobrazení hříchu, katarze a nového začátku se točí kolem osudu malého romského chlapce, jehož dětství náhle a drasticky skončí brutálním útokem, který ho připraví o rodinu. sledujeme tři samostatné studie osobností, doplněné hudbou častého spolupracovníka Bély Tárra. Největší sílu má první příběh o šestiletém romském chlapci Ričim (v podání objevu Milána Csordáse), který přežije vyvraždění své rodiny – jeho děj se odehrává v letech 2008–2009, kdy v Maďarsku docházelo k vraždám Romů (které už ve filmu Je to jen vítr / Csak a szél, 2012 oceněném na Berlinale umělecky zpracoval Bence Fliegauf). Tragické události film ukazuje z pohledu postavy, která ještě nechápe závažnost situace, pomalu se však musí naučit, co to znamená být členem nenáviděné menšiny. Druhý příběh se soustředí na náctiletou sluchově postiženou lukostřelkyni Virág, která naváže bližší vztah s jedním z pachatelů vražd, což ji nakonec podnítí k osudovému činu. Třetí příběh se věnuje přepracované právničce Hanně truchlící po svém dítěti, která se má ujmout obhajoby muže z druhého příběhu, jenž popírá, že by sám zabíjel. Ve všech částech postavy prožívají nejdramatičtější situace ve svém životě, jejichž katalyzátorem se staly právě vraždy z nenávisti. Géza Csákvári, www.lfs.cz

VSTUPENKY
neděle 4. 11. 2018
naslepo2
NASLEPO DO KINA*

15:00 Atlas

Nechejte se překvapit, co jsme si pro Vás připravili. Do poslední chvíle nevíte, na co jdete. Vstupné neplatíte, po skončení projekce však v závislosti na Vaší spokojenosti můžete přispět dobrovolnou částkou určenou na organizační náklady festivalu 3Kino.                                           Vlak / Night Train

15:00 Evald

10/100

Pociąg, Polsko; 1959; 94 min.; 35 mm.

Host: Jaromír Blažejovský                                   

Režie/Director: Jerzy Kawalerowicz

V lůžkovém oddíle nočního vlaku mířícího k moři se shodou okolností setkávají lékař Jerzy a krásná Marta. Jelikož nezbývá volné místo, jsou oba nuceni strávit cestu spolu. Mezi spolucestujícími se ale nachází i Staszek, bývalý Martin milence, který se ji stále snaží přesvědčit, aby s ním zůstala. Mezi Martou a Jerzym se postupně rodí přátelský vztah. Nestihnou ale překročit jisté meze, neboť jejich kupé nečekaně navštíví policie, která hledá vraha, jenž v afektu zabil svoji ženu. I když je za něj nejprve považován Jerzy, ukáže se, že skutečný vrah je stále ve vlaku! Kawalerowiczovi se ve Vlaku podařilo vytvořit, i když mimoděk, skrze kolektivního hrdinu realistický obraz tehdejší polské společnosti, nakrátko probuzené po politických změnách roku 1956. Vlak měl doma mimořádný divácky úspěch. Dostalo se mu ale uznání i za hranicemi – na benátském festivalu byl oceněn za mistrné technické zvládnutí kamery. Petr Vlček

VSTUPENKY
Za hranicemi možností / Over the Limit

15:15 Atlas

SOLANIN FILM FESTIWAL UVÁDÍ  

Over the Limit, r. Marta Prus, Polsko/Německo/Finsko, 2017, 74 min. EF

Režie/Director: Marta Prus

Host: Konrad Paszkowski, Grzegorz Potęga   

English friendly                                        

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze. Dvacetiletá moderní gymnastka Rita se připravuje na olympiádu v Riu, která by měla být vyvrcholením celé její kariéry. Nekončící fyzické úsilí je vyčerpávající, ale mnohem náročnější je psychický nátlak, kterému je vystavena ze strany svých trenérek. Ať se snaží sebevíc, nikdy to nestačí. Neustále musí splňovat jen ta nejvyšší očekávání. Ačkoliv je připravena pro úspěch obětovat všechno a sáhnout si na hranice svých možností, tady je nucena jít ještě dál. Nemyslet na rodinu, ignorovat svá zranění, ale hlavně cvičit, stále dokola. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál? Polská režisérka Marta Prus dokázala se svým filmem mj. potřetí získat cenu Grand Prix pro absolutně nejlepší film našeho partnerského Solanin film festiwalu. www.jedensvet.cz

VSTUPENKY
141 minut z Nedokončené věty / 141 Minutes from The Unfinished Sentence

17:00 Atlas

FILMY NA KTERÉ SE STÁLA FRONTA

English friendly

Zoltán Fábri a Nedokončená věta – workshop / přednáška (max. 30 min.) + 141 minut z Nedokončené věty / 141 Minutes from The Unfinished Sentence (141 perc a befejezetlen mondatból / 141 Minutes from The Unfinished Sentence, r. Zoltán Fábri, Maďarsko, 1975), 141 min. EF

Host: Jaromír Blažejovský  

Film natočený podle rozsáhlého románu maďarského spisovatele Tibora Déryho, inspirovaného tvorbou Marcela Prousta a Thomas Manna, stejně jako maďarskou tradicí realismu. Déry ilustruje panoráma společnosti během Horthyho éry, konflikt mezi buržoazií a dělnickou třídou. Nedokončená věta zůstala v podobě pouhého rukopisu téměř deset let a byla vydána až po 2. světové válce, kdy okamžitě dosáhla velkého úspěchu.Díky mistrného umění v určitých okamžicích přesvědčivě zkratkovitě vyprávět však film pevně drží pohromadě stejně jako jeho knižní předloha. Hostem před projekcí bude Jaromír Blažejovský, který svým workshopem obstará potřebný vhled jak do díla jako takového, tak do filmové tvorby Zoltána Fábriho.

VSTUPENKY
Chvilky / Moments

17:30 Atlas

 PŘEDPREMIÉRA – FESTIVALOVÁ UDÁLOST

Chvilky / Moments, Česká republika/Slovensko; 2018; 95 min.

Režie/Director: Beata Parkanová  

Host: Beata Parkanová, Jenovéfa Boková, Alena Mihulová

English friendly

Mladá žena Anežka se snaží vyhovět všem, zapomíná však na toho nejdůležitějšího člověka, kterým není nikdo jiný než ona sama. Záhy se tedy ocitá před nelehkým úkolem: uvědomit si, kdo je, co chce a jak toho dosáhnout. O suverénním debutu scenáristky Beaty Parkanové by se dalo říci, že scénář psal sám život, pokud bychom tuto frázi zbavili posměšného vyznění, které s sebou nese. Přesně odpozorované dialogy, cit pro situace zdánlivě banální, přesto každodenně zraňující i povznášející. Humor i paradoxy, kdy slova lásky zabolí a poznámka o tlustých nohách potěší. To vše se spojuje v současném rodinném filmu o okamžiku, kdy je čas proměnit svá zranění v sílu. Anna Pukrábková, www.kviff.com

VSTUPENKY
Čas pro čarodějnice / A Time for Witches

17:30 Evald

10/100

Pora na czarownice, Polsko; 1993; 106 min.

Režie/Director: Piotr Łazarkiewicz

Host: Artur Zaborski       

English friendly                         

Mladá narkomanka Jola a homosexuál Andrej se setkávají zcela neromanticky na svém pracovišti – nádražních toaletách…, kde se oba prodávají mužům. Pojí je podobný osud – oba jsou HIV pozitivní bezdomovci. Spřátelí se a navzdory okolnostem se snaží být spolu a co nejvíce si pomáhat. Ale Andrejova cesta se chýlí ke konci a on ví, že mu už mnoho času nezbývá. Přemluví Jolu, aby ho doprovodila do „Červeného domu“ – bývalého stranického sekretariátu, nyní centra pro bezdomovce, jehož vedoucím je řádový otec Jan. Ten se snaží zajistit svým klientům vše potřebné a pokud možno je vrátit zpět do života. Naráží ale na odpor místních obyvatel, kteří by v nově zrekonstruovaném domě viděli raději byty pro sebe. www.fdb.cz

VSTUPENKY
Vzpomínka na léto / Memories of Summer

20:00 Atlas

Wspomnienie lata, Polsko; 2016; 86 min.

Režie/Director: Adam Guziński 

Host: Urszula Grabowska, Adam Sikora                                 

English friendly                                  

Konec sedmdesátých let očima dvanáctiletého Petra. Prázdniny v malém městě sice neskýtají mnoho příležitostí k zábavě, ale chlapec se nenudí. Líná odpoledne tráví se svou nejlepší přítelkyní – maminkou, kterou den co den poráží v šachu. Na jejich blízkém vztahu se však postupně něco mění. Žena má na svého syna méně času a večer se stále častěji vytrácí z domu. Petr si bude muset sám poradit s tragédií, k níž došlo na místním koupališti. Režisér za pomoci zámlk vytváří subtilní obraz vstupu do teenagerského věku, kdy se zdá, že nenápadná událost položí stín na celý další život a kdy se doposud bezpodmínečně milovaní blízcí vzájemně odcizují. V hlavní ženské roli exceluje Urszula Grabowska, jeden z našich letošních vzácných hostů. www.kinonagranicy.pl

VSTUPENKY
Smyčka / The Noose

20:00 Evald

10/100

Pętla, Polsko; 1957; 97 min.

Režie/Director: Wojciech Jerzy Has  

Host: Natalia Chojna   

English friendly  

Piják Kuba se po letech rozhodl skoncovat s alkoholem. V šest večer po práci ho vyzvedne jeho loajální přítelkyně a půjdou spolu k doktorovi. Jenže ještě není ani deset dopoledne a Kuba už nedokáže vydržet čekat sám doma, kam mu pořád volají kamarádi. Zvládne si ve městě udržet odhodlání nepít? Na každém rohu potkává důkazy ničivosti a marnosti života pijana. Jenže co když mu přijde marné už úplně všechno? Nemilosrdný filmový portrét závislosti na alkoholu napsal podle své vlastní povídky Marek Hłasko, další polský talent s tragickým osudem, jehož tisk přirovnával k Jamesi Deanovi. Literární symbol nonkonformismu mladé generace 50. let měl s alkoholem vlastní neblahé zkušenosti. Režisér Wojciech Jerzy Has vedl spořádanější život a později se proslavil jako režisér surrealističtěji laděných děl, především historického fantasy dramatu Rukopis nalezený v Zaragoze (1964). www.lfs.cz

VSTUPENKY
Řezník, kurva a jednooký muž / The Butcher, the Whore and the One-eyed Man

20:15 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA

A hentes, a kurva és a félszemű / The Butcher, the Whore and the One-eyed Man, r. Jánosz Szász, Maďarsko, 2017), 105 min. EF

Režie/Director: János Szász  

English friendly

Ačkoliv se příběh o rozčtvrceném řezníkovi, který umřel, protože miloval, podobá populární městské oddrhovačce, vychází ze skutečných událostí. Odehrály se v Budapešti v roce 1925, kdy z místního nevěstince utekla jistá Mária Fekete. Je znechucená životem a z kolejí, kde se chystá ukončit svou bídnou existenci, ji zachrání zjizvený Gusztáv Léderer, bývalý četník.                          

VSTUPENKY
pondělí 5. 11. 2018
Joanna / Joanna

17:30 Atlas

Joanna, Polsko; 2010; 108 min.

Režie/Director: Feliks Falk     

Host: Urszula Grabowska   

English friendly                           

Joanna je mladá žena, které během druhé světové války zmizí manžel Zbyszek neznámo kam. Nemá dosud děti a každým dnem živí naději, že se muž vrátí a budou dále žít spokojeným životem. Souhrou okolností se setkává s mladou židovskou dívkou Růženkou, kterou se rozhodne ukrývat u sebe doma. Veškerá rizika, která z takového rozhodnutí plynou, kompenzuje Joanně toužebný pocit starat se o dítě. Přirozené mateřské pudy a potřebná dávka odvahy jí pomáhají přečkávat těžké časy. Ne každý však může mít pro Joannu a Růženku pochopení. Dosud poslední celovečerní hraný film klasika polské kinematografie Felikse Falka (Předtanečník, Šance, Exekutor) uvádíme jako poctu skvělé polské herečce Urszule Grabowské, která za hlavní roli Joanny obržela mj. Polskou filmovou cenu Orel, obdobu Českého lva. Miloš Máca

VSTUPENKY
Wojaczek / Wojaczek

17:30 Evald

Wojaczek / Wojaczek Polsko; 2000; 90 min.

Režie/Director: Lech Majewski   

Kamera/Cinematography by: Adam Sikora

Host: Adam Sikora    

English friendly                              

Portrét „prokletého básníka“ Rafała Wojaczka není klasický biografický film, ale spíše experimentální sonda do psychiky geniálního umělce. Snímek ukazuje poslední období jeho života, zakončené tragickou smrtí. Wojaczkův mýtus je plný skandálů a historek, které skládají obraz komplikované osobnosti. Rafa Wojaczek byl rozhněvaný mladý básník, který zemřel ve věku 26 let. Jeho poezie a sebedestruktivnl styl života měli silný vliv na život mnohých mladých Poláků. Pil, bil se, vyskakoval z okna, chtěl se oběsit a skákal z třetího poschodí. V neustálé konfrontaci se smrtí se ji snažil podvést. Ženy ho obdivovaly, ale on měl rád jen jednu osobu – sebe. www.febiofest.cz a www.lfs.cz

VSTUPENKY
Toman / Toman

17:45 Atlas

Toman / Toman

Česká republika/Slovensko; 2018; 147 min.

Režie/Director: Ondřej Trojan

English friendly

Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho. Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. www.tomanfilm.cz

VSTUPENKY
Osamělá žena / A Lonely Woman

19:45 Evald

10/100

Kobieta samotna, Polsko; 1981; 92 min.

Režie/Director: Agnieszka Holland

Host: Michał Węgrzyn

English friendly

Bezprostředně před emigrací v roce 1981 stačila Agnieszka Hollandová ještě v Polsku dokončit snímek Osamocená žena. Ten sice vznikal v období „revolučních“ událostí let 1980-1981, tedy v době plné nadějí a očekávání, přesto byl jedním z nejčernějších pohledů na polskou realitu přelomu 80. let a jedním z nejdepresivnějších příspěvků kina morálního neklidu. Kvůli následnému vývoji událostí – porážka Solidarity a nastolení výjimečného stavu – se do kin dostal až v roce 1987 (do té doby se promítal pouze neoficiálně na ilegálních VHS kopiích). Snímek vznikl na základě scénáře, který režisérka napsala společně s Maciejem Karpińským. Pojednává o listonošce Ireně (skvělá Maria Chwalibógová), ženě ve středním věku, jež žije s malým synkem Bogušem v nuzných podmínkách nevlídného bytu. www.lfs.cz

VSTUPENKY
Jako pes s kočkou / A Cat with a Dog

20:15 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA

Jak pies z kotem, Polsko; 2018; 100 min.

Režie/Director: Janusz Kondratiuk       

Host: Olgierd Łukaszewicz     

English friendly                      

Příběh založený na skutečné události. Nejnovějším filmem autora nezapomenutelného snímku Dívek na vdávání je hořkosladký obraz rodinných vztahů inspirovaný skutečnou událostí. Vize nekonvenční rodiny se všemi jejími konflikty a rivalitou, neochuzená o dojetí a autentický pocit blízkosti, plná ironického humoru. Když starší z bratrů Andrzej náhle onemocní, mladší bratr Janusz se navzdory jejich rozdílnosti a zdi nedorozumění, která mezi nimi v průběhu let vyrostla, rozhodne o svého bratra v nouzi postarat. Vzácným hostem při příležitosti uvedení tohoto filmu v české premiéře bude dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších polských herců Olgierd Łukaszewicz, který skvěle ztvárnil roli nemocného Andrzeje. www.festiwalgdynia.pl

VSTUPENKY
Kojot / Coyote

20:30 Atlas

Kojot, Maďarsko; 2017; 126 min.

Režie/Director: Márk Kostyál  

English friendly

Mladý muž přijíždí do městečka Tűzkő jen proto, že mu tu děda odkázal nějakou půdu a zchátralý dům. Frustrovaný, zakřiknutý, defenzivní třicátník dosud nenašel své místo v životě. Tentokrát se však rozhodne čelit všem konfliktům, které ho v novém kraji čekají. Odvažte se vyrazit na nejupřímnější a nejdrsnější maďarský snímek posledních dvaceti let. Živelný neowestern vypovídá zároveň o dospívání, dozrávání v muže, tlaku doby orientované na výkon a lokálních potentátech – zkrátka o dnešním Maďarsku. Géza Csákvári, www.lfs.cz

VSTUPENKY
úterý 6. 11. 2018
Sůl černé země / The Salt of the Black Earth

17:30 Evald

10/100

(Sól ziemi czarnej, Polsko; 1969; 98 min.; 35 mm)

Režie/Director: Kazimierz Kutz

Host: Olgierd Łukaszewicz

Film Sůl černé země je první částí tzv. Slezského triptychu režiséra Kazimierze Kutze, jehož volně navazujícími díly jsou snímky Perla v koruně (1971) a Jako korálky v růženci (1980). Děj se odehrává roku 1920 během povstání polských horníků, usilujících o zachování svojí národní identity. Do boje odchází i sedm bratrů Basistových, z nichž ten nejmladší, Gabriel, proniká v převleku do německé uniformy na nepřátelské území. Tady poznává německou ošetřovatelku, do které se zamiluje. Přichází však silný útok, při němž umírá otec Basista i mnoho dalších povstalců. Raněného Gabriela se sice podaří převézt na druhý břeh řeky, ale jeho bratři, kteří jej tam očekávají, jsou už jenom tři… Exkluzivním a vzácným hostem projekce bude herec v hlavní roli Olgierd Łukaszewicz. www.fdb.cz

VSTUPENKY
53 válek / 53 Wars

17:45Atlas

53 wojny, Polsko; 2018; 82 min

Režie/Director: Ewa Bukowska   

English friendly                        

Zatímco je válečný reportér Witek většinu času pryč, Anka vnímá válečné běsnění pouze zprostředkovaně. Svědectví, které Witek předává světu, živí Ančinu osamělost i katastrofické představy, jimž ve strachu podléhá. A jak se ukazuje, hranice mezi realitou a fantazií je až příliš tenká. Herečka Ewa Bukowska ve svém režijním debutu adaptovala autobiografickou knihu Grażyny Jagielské, nespadla však do nástrah otrockých filmových přepisů. Nelineární pojetí příběhu, výtvarná kvalita obrazu a charakterní herectví Magdaleny Popławské činí z 53 válek sugestivní ženské drama o prožitku války, které nemusíme čelit bezprostředně, aby na nás měla zničující vliv. Sandra Hezinová, www.kviff com

VSTUPENKY
Sweet Home Czyżewo, Bůh zaplať, Prach

18:00 Atlas

SOLANIN FILM FESTIWAL UVÁDÍ

Host: Jakub Radej

Sweet Home Czyżewo / Sweet Home Czyżewo

Sweet Home Czyżewo, Polsko; 2017; 28 min.

Režie/Director: Jakub Radej                                            

 „Ty už nejsi místní,“ slyší Marcin na večírku od starého známého a sám sobě musí přiznat, že je to pravda. Tři roky byl v Americe a rodné městečko ho nevítá zpět s otevřenou náručí. Jeho velké plány, iluze i naděje se střetávají s realitou, která je o poznání střízlivější a nevlídnější. Talentovaný režisér Jakub Radej sleduje jeden den v životě muže, který se nevzdává, přestože s každou hodinou ztrácí vše, na co se těšil i v co doufal. 

———————-

Bůh zaplať / God Bless You, Bóg zapłać, Polsko; 2014; 11min.

Režie/Director: Jakub Radej                                            

„Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky.“ Mt 9,13

Mladý seminarista obdrží během mše dopis, který mu připomene nedávný hřích. Musí dojít k vlastnímu rozhodnutí, zda má pokračovat na vsé duchovní cestě. Musí člověk zhřešit, aby se stal svatým? Příběh je vyprávěn obrazem a bez dialogů. www.filmpolski.pl

———————-

Prach / Dust,  Proch, Polsko; 2017; 24 min.

Režie/Director: Jakub Radej                                            

Prach je studií procesu, kterým musí projít každé lidské tělo od okamžiku smrti až po pohřeb. Jakub Radej staví ve svém filmu do kontrastu jednotlivá stádia tohoto procesu a byrokratickým přístupek k majetku zesnulého. Odosobněný pohled na osud materiálních věcí, které kdysi patřily zemřelému, podává otevřenou formou. Nepřehlíží ani otázky o smyslu života či úvahu p osamělosti lidí, se kterými se nemá kdo rozloučit. www.csfd.cz

VSTUPENKY
Vztek / Rage

20:00 Atlas

ČESKÁ PREMIÉRA – festivalová událost

Wściekłość, Polsko; 2017; 80 min.

Režie/Director: Michał Węgrzyn

Host: Michał Węgrzyn 

English friendly

Zdánlivě nenápadné dílo považujeme za jeden z výrazných objevů letošní sezóny.                       

Během dlouhého běhu filmového hrdiny na něj čeká řada nečekaných a nebezpečných situací. Tento běh může změnit jeho život. Snímek Vztek je třetím celovečerním hraným filmem režiséra Michała Węgrzyna.  Předsvědčit se o tom diváci mohou sami během uvedení filmu v české premiéře, navíc za přítomnosti samotného režiséra. www.filmpolski.pl

VSTUPENKY
Perla v koruně / The Pearl in the Crown

20:00 Evald

10/100

Perła w koronie, Polsko; 1972; 111 min.

Režie/Director: Kazimierz Kutz

Host: Olgierd Łukaszewicz                                

Lyrický příběh o lásce mladých hornických manželů, zasazený do Slezska poloviny 30. let. Dějovou osu filmu tvoří stávky horníků, kteří se nehodlají smířit s tím, že němečtí majitelé chtějí zavřít ztrátový důl. Protože vedení dolu nechce ustoupit, vyhlašují horníci hladovku. Situace se i nadále vyhrocuje až k výzvě horníků, aby byl důl zatopen i s nimi. Z dolu nevyfárají… www.fdb.cz

VSTUPENKY
Rozkvetlé údolí / Blossom Valley

20:30 Atlas

Virágvölgy, Madarsko; 2018; 82 min.

Režie/Director: László Csuja    

English friendly              

Příběh o mladých milencích na útěku, příběh o touze po svobodě, o touze mít svoje místo na slunci. Dynamické, punkové vyprávění ironicky mísí nesmlouvavý realismus s poeticky něžnými obrazy, v jejichž středu stojí bezelstní hlavní hrdinové. Bianka je jedinečná dívka, její roztěkaná manická mysl se nezastaví před žádnou autoritou, když se jí do cesty připlete opuštěný kočárek, okamžitě se ujímá dítěte v něm a vžívá se do role matky. Výrostek Laci netouží po ničem jiném, než aby jej uznali svéprávným. Bianka se na něj obrátí s tím, že je otcem dítěte. Laci samozřejmě přikývne. A tak začíná jejich bláznivá cesta maďarským venkovem. Vít Kořínek, www.kviff.com

VSTUPENKY
středa 7. 11. 2018
Jako pes s kočkou / A Cat with a Dog

17:30 Atlas

Přidaná projekce

Jak pies z kotem, Polsko; 2018; 100 min.

Režie/Director: Janusz Kondratiuk  

English friendly     

Příběh založený na skutečné události. Nejnovějším filmem autora nezapomenutelného snímku Dívek na vdávání je hořkosladký obraz rodinných vztahů inspirovaný skutečnou událostí. Vize nekonvenční rodiny se všemi jejími konflikty a rivalitou, neochuzená o dojetí a autentický pocit blízkosti, plná ironického humoru. Když starší z bratrů Andrzej náhle onemocní, mladší bratr Janusz se navzdory jejich rozdílnosti a zdi nedorozumění, která mezi nimi v průběhu let vyrostla, rozhodne o svého bratra v nouzi postarat. Vzácným hostem při příležitosti uvedení tohoto filmu v české premiéře bude dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších polských herců Olgierd Łukaszewicz, který skvěle ztvárnil roli nemocného Andrzeje. www.festiwalgdynia.pl

VSTUPENKY
SLAVNOSTNÍ ZAKONČENÍ 5. ROČNÍKU MFF 3Kino

19:30 Atlas

Milost / Pardon

ČESKÁ PREMIÉRA

Ułaskawienie, Polsko/ČR/SR; 2018; 100 min.

Režie/Director: Jan Jakub Kolski                                                    

Host: Jan Macola       

English friendly                    

Příběh rodičů vojáka vyprávěný z pohledu jejich sedmnáctiletého vnuka Janka. Odehrává se během dramatických událostí poválečného Polska a má jedinečný motiv: zaměřuje se primárně na sílu a odvahu rodičů a zobrazuje jejich boj o obnovení důstojnosti a rovnováhy po ztrátě syna. 

www.festiwalgdynia.pl

The story of a soldier’s parents told from the perspective of their 17-year-old grandson, Janek. The film is embedded in the dramatic memories of post-war Poland. However, it includes unique contents: the plot concentrates primarily on the strength and bravery of both parents, presenting their fight for regaining their dignity and balance after they lose a son. www.festiwalgdynia.pl

VSTUPENKY
čtvrtek 8. 11. 2018
Trenérova dcera / Coach´s Daughter

20:00 Atlas

Přidaná projekce 

Córka trenera, Polsko; 2018; 93 min

Režie/Director: Łukasz Grzegorzek

English friendly

Exkluzivní česká premiéra filmu, teprve druhé promítání za hranicemi Polska a naše mimořádná čest uvést tento skvělý druhý počin režiséra (debutujícího v roce 2016 filmem

Horké léto. Maciej Kornet (skvělý Jacek Braciak) cestuje Polskem spolu se svou 17letou dcerou Wiktorií (Karolina Bruchnicka). Několik let jsou pouze spolu. Ona je pro něj vším, on je pro ni celým světem. Až do chvíle, než se k nim připojí Igor (Bartłomiej Kowalski), slibný tenista, který začíná trénovat pod vedením Macieje. Trenérova dcera je snímek plný diskrétního humoru, narážejícího na problematiku dospívání a hledání vlastní identity. Otec dospívající dívky sní o tom, že se jeho dcera stane polskou tenisovou mistryní, ovšem dívka dělá vše pro to, aby sportu unikla. Łukasz Grzegorzek svým novým filmem opětovně dokazuje své kvality a energická herecká dvojice v hlavních rolích během celého filmu ani jednou nepoleví. www.nowehoryzonty.pl

VSTUPENKY
Milost / Pardon

17:30 Atlas

Milost / Pardon

Přidaná projekce      

Ułaskawienie, Polsko/ČR/SR; 2018; 100 min.

Režie/Director: Jan Jakub Kolski                                                    

English friendly                       

Příběh rodičů vojáka vyprávěný z pohledu jejich sedmnáctiletého vnuka Janka. Odehrává se během dramatických událostí poválečného Polska a má jedinečný motiv: zaměřuje se primárně na sílu a odvahu rodičů a zobrazuje jejich boj o obnovení důstojnosti a rovnováhy po ztrátě syna. 

www.festiwalgdynia.pl

The story of a soldier’s parents told from the perspective of their 17-year-old grandson, Janek. The film is embedded in the dramatic memories of post-war Poland. However, it includes unique contents: the plot concentrates primarily on the strength and bravery of both parents, presenting their fight for regaining their dignity and balance after they lose a son. www.festiwalgdynia.pl

VSTUPENKY