Zveřejnili jsme nový katalog filmů

Letošní III. ročník MFF 3Kino – Praha navazuje na úspěšné dva předchozí, které v průměru navštívilo 1 200 diváků. Uskuteční se ve dnech 2. až 6. listopadu a bude se poprvé konat nejen ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos zaměřuje na to nejlepší ze současné tvorby všech zmíněných zemí. Během pěti dní uvedeme více než 40 filmů. Pozvání přijalo mnoho vzácných zahraničních i českých hostů a připraveno je 5 workshopů. Další novinkou jsou dopolední představení pro školy, která jsme doplnili o diskuse se studenty.

Z plánovaných polských filmů jmenujme film Valpuržina noc (Noc Walpurgi, režie Marcin Bortkiewicz, 2015), který již stihl nasbírat mnoho mezinárodních cen. Další událostí letošního III. ročníku bude film Spravedlivý (Sprawiedliwy, režie Michał Szczerbic, 2016). Festival zakončíme druhým dílem divácky velice úspěšné komedie Listy do M. 2 (Listy do M. 2, 2015) režiséra Macieje Dejczera. V české premiéře uvedeme film Ederly (Ederly, režie Piotr Dumala, 2015) nebo žhavou novinku, a to film Pitbull. Nové pořádky (Pitbull. Nowe porządki, režie Patryk Vega, 2016). Rovněž bude poprvé na českých plátnech uveden film Leszka Dawida Vedlejší účinky, jehož autorem scénáře je známý český tvůrce Petr Zelenka. Intenzivní zážitek slibuje také projekce jednoho z nejlepších polských seriálů Speciální jednotka (Służby specjalne, 2014), opět v režii Patryka Vegy.

Ze slovenské a maďarské kinematografie uvedeme letošní novinky, například road movie Stanko (Stanko, režie Rastislav Boroš) nebo hořkou komedii Takoví normální vozíčkáři (Tiszta Szívvel, režie Attila Till).

Filmařskou lahůdkou pak bude hodinové, dosud neznámé pásmo krátkých filmů, které vznikly mezi lety 1984 až 1989 v režii všestranně nadaného umělce Václava Koubka. Filmy Odjezd, Šatna, Hit a Kára jsou natočeny na 16mm filmový materiál a rovněž se jedná o první uvedení na filmovém plátně. Jako speciální projekci chystáme původní 35mm verzi vynikajícího, ale neprávem opomíjeného filmu Juraje Herze Pasáž z roku 1996. O přítomnosti autora při této události momentálně jednáme.

Na závěr nelze opomenout ani představení pro „fajnšmekry“ v podobě dvoudenního seriálového maratonu, během kterého bude promítnut kompletní český normalizační seriál Okres na severu (režie Evžen Sokolovský, 1981). Projekce má zároveň sloužit jako plná výpověď, co vše mohlo za socialismu v televizní produkci vzniknout.

Více zde

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *