Éter / Eter

V kinech

  • Režie: Krzysztof Zanussi​
  • Scénář: Krzysztof Zanussi​
  • PL 2018 117'

Začátek 20. století, na okraji Ruského impéria. Lékař podá mladé ženě, kterou chce svést, smrtelnou dávku éteru. Následně utíká. Nachází práci v rakousko-uherské tvrzi a pokračuje zde se svými experimenty s éterem. Chce ho použít nejen k umrtvení bolesti, ale také k manipulaci s lidským chováním. Cenou za úspěch je ztráta duše. A pouze láska může lékaře zachránit před věčným zatracením.

Początek dwudziestego wieku na obrzeżach Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje eksperymenty z eterem. Chce użyć go do uśmierzenia bólu, ale też manipulowania ludzkim zachowaniem. Ceną powodzenia jest utrata duszy. Tylko miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia.

 Early 20th Century, on the edge of the Russian Empire. A docter gives a lethal dose of ether to the woman he wants to seduce. Then he runs away. He finds a job in an Austro-Hungarian fortress and continues with his experiments with ether. His aim is to use it not only to kill the pain, but also to manipulate human behaviour. The price for success is the loss of his soul. And only love can save the doctor from eternal damnation.

Trailer