Trezor

V kinech

  • Režie: Péter Bergendy
  • Scénář: Norbert Köbli
  • HU 2018 75'

Historický thriller, inspirovaný skutečnými událostmi, se odehrává v podzemí ministerstva vnitra v listopadu 1956, několik dnů po rozmetání boje za nezávislost. Výchozí situace je neuvěřitelná, ale pravdivá: Ti, kteří potlačili revoluci v listopadu ’56, čelili trapné situaci, kdy nemohli proniknout do vlastního trezoru pro důvěrné osobní materiály. Při zmatku revoluce byly ztraceny speciální klíče a dveře skříňky jsou tak odolné proti bombě, že ruční granát není řešením. Ruští vojáci, kteří dohlížejí na budovu, se o to opakovaně pokoušeli. Nakonec policie vynese z vězení bývalého bankovního lupiče, kterému se kdysi podařilo tento trezor prolomit. Odsouzený však za odemčenými bezpečnostními dveřmi najde něco jiného, než se očekávalo, a zde začíná vzrušující hra plná zvratů, kde nikdo a nic není tím, čím se zdá být.

A speciális trezorkulcsok a forradalom zűrzavarában elvesztek, a trezorajtó pedig olyannyira bombabiztos, hogy a kézigránátnak sem engednek. Pedig az épületet felügyelő orosz katonák sok mindennel próbálkoznak. Végül rendőrök kihoznak a börtönből egy hajdani bankrablót, akinek egyszer már sikerült feltörnie ezt a trezort. A fegyenc azonban egész mást talál a feltáruló trezorajtó mögött, mint amire számított, és onnantól egy izgalmas, fordulatos játszma veszi kezdetét, ahol senki és semmi nem az, aminek látszik. 

A historical thriller inspired by the real events takes place in undergroud of the Ministry of the Interior in November 1956, a few days after shattering the fight for independence. The default situation is ubelievable, but real: Those who suppressed the revolution in November 1956 faced the awkward situation of being unable to get into their own safe for their confidential, personal documents. The special keys were lost in the revolutionary chaos and the two safes are so durable that a hand-grenade is not a solution. The russian soldiers, watching over the building, have tried many times. In the end, the police decides to bring a bank robber out of the prison, who succeeded in breaking in this exact safe in the past. But the prisoner finds something else inside the safe, something unexpected. So begins an exciting game full of changes, where nothing and no one are what they seem to be.