Že život má smysl / Że życie ma sens

V kinech​

  • Režie: Grzegorz Lipiec
  • PL 2000 87'

Film se odehrává na jednom ze sídlišť v západním Polsku. Skupina přátel nachází způsob na zahnání maloměstské šedi u amatérského filmu. Jejich nejnovější dílo stojí na prahu – překročit území betonového sídliště. Nečekaně se objevuje chlapec ze sousedství s novými nápady… Kromě barevných laserů techno párty, veselých večerů v místním podniku a zábavných přátel nabízí experimenty s drogami… Realita končí, začíná drogový trans… Že má život smysl je film plný novátorských řešení a tvůrčí invence, přináší šokující a provokativní obraz degradace lidstva způsobené závislostí. Brilantní (téměř slangové) dialogy plné humoru vytváří ideální harmonii se skutečně šokujícími okamžiky. Amatérský charakter snímku a střihu vyvolává v divákovi ještě větší dojem a divák film může vnímat téměř  jako skutečný příběh. To doplňuje dokonalá intrika, scénář přesný jak švýcarské hodinky, hudba pro mládež (Kaliber 44, Ventylator). Že má život smysl je film, který v divákovi zanechá podobný dojem jako filmy Larsa von Triera.

Akcja filmu rozgrywa się na jednym z osiedli w zachodniej Polsce. Grupa przyjaciół z podwórka znajduje sposób na prowincjonalną stagnację w amatorskiej twórczości filmowej. Ich najnowszy obraz jest u progu wyjścia poza betonowe blokowisko. Niespodziewanie pojawia się chłopak z sąsiedztwa z nowymi pomysłami… Oprócz kolorowych laserów imprez techno, wesołych wieczorów w osiedlowej knajpie i rozrywkowych znajomych oferuje eksperymenty z narkotykami… Kończy się rzeczywistość, zaczyna się świat narkotykowego transu… „Że życie ma sens”, pełne nowatorskich rozwiązań i twórczej inwencji to szokujący i prowokujący obraz degradacji człowieczeństwa wywołanej nałogiem. W tym filmie pełne humoru, błyskotliwe (niemal slangowe) dialogi tworzą idealną harmonię z momentami prawdziwie porażającymi. Amatorski charakter zdjęć i montażu wywołuje jeszcze większe wrażenie u widza, który odbiera film niemal jako historię prawdziwą. Dopełnia tego doskonała intryga, aptekarska konsekwencja scenariusza, młodzieżowa muzyka (Kaliber 44, Ventylator). To film, którego oglądanie jest dla widza podobnym doświadczeniem, jak filmy Larsa von Triera.

The film takes place in one of the housing estates in western Poland. A group of friends finds a way to get rid off the small-town boredom thanks to an amateur film. Their latest work stands on the threshold – almost about to cross the territory of a concrete housing estate. Unexpectedly, a boy from the neighborhood appears with new ideas .. In addition to the colorful techno party lasers, happy evenings in the local bar and fun with friends, he is offering drug experiments … The reality ends and the drug trance begins … “That Life Has Meaning” is a film full of innovative solutions and creative invention, bringing a shocking and provocative portrait of the degradation of humanity caused by addiction. Brilliant (almost slang) dialogues full of humor create ideal harmony with some truly shocking moments. The amateur character of the film and editing gives the viewer an even greater impression. The viewer can perceive the film almost as a true story. This is complemented with the perfect intrigue, scenario as accurate as the Swiss watches, youth music (Kaliber 44, Ventylator). “That Life Has Meaning” is a film that leaves the viewer with an impression similar to Lars von Trier’s films.