Jen strach / Tylko strach

V kinech

  • Režie: Barbara Sass-Zdort
  • PL 1993 90'

Katarzyna Sosnowska, známá televizní novinářka, se po léčbě ze 7leté závislosti na alkoholu pokouší vrátit. Profesní ani osobní situace Katarzyny však vnitřní rovnováze nepomáhá. Kromě toho, že se zbavila závislosti, si stále nedokáže uspořádat svůj soukromý život. Snoubenec z neznámých důvodů odsouvá dříve slíbené přestěhování se k ní. V práci se cítí pod drobnohledem: sledována a kontrolována. Všude se potýká s nedůvěrou a očekáváním, zda je dostatečně odolná. Propadá posedlému strachu ze samoty a začíná znovu pít. Mezitím do klubu přichází nová alkoholička Bożena, matka dvou dětí, hluboce frustrovaná domácími povinnostmi. Katarzyna dostane za úkol se o novou tvář postarat.

Katarzyna Sosnowska – znana dziennikarka telewizyjna – po 7 latach nałogowego picia próbuje wrócić do pracy po kuracji antyalkoholowej. Jednakże sytuacja zawodowa i osobista Katarzyny nie sprzyjają wewnętrznej równowadze. Mimo że porzuciła nałóg, wciąż nie może ułożyć sobie życia osobistego. Narzeczony z niewiadomych powodów opóźnia obiecaną wcześniej przeprowadzkę do niej. W pracy czuje się ciągle na cenzurowanym: obserwowana i sprawdzana. Wszędzie dostrzega nieufność i wyczekiwanie, czy wystarczy jej odporności. Wpada w obsesyjny lęk przed samotnością i znów zaczyna pić. Tymczasem w klubie pojawia się nowa alkoholiczka, Bożena, matka dwojga dzieci, głęboko sfrustrowana domowymi obowiązkami. Katarzyna dostaje zadanie opieki nad nowicjuszką.

Katarzyna Sonowska, a famous TV journalist, tries to get back after therapy from 7-year-long alcohol addiction. Neither the professional nor the personal situation of Katarzyna are helping in finding her inner balance, though. Despite getting rid of the addiction, she still is unable to organize her personal life. Her fiance, for unknown reasons, still puts off his moving over to her, as he promised. At work, she feels like she is being scrutinized, watched and controlled. She meets distrust and doubts about being durable enough. She gives in because of her fear of loneliness and she begins to drink again. In the meantime, she meets a new face in the club. Božena, mother of two, is deeply frustrated by household duties. Katarzyna’s task is to take care of her.