Porota a ceny

Krzysztof Zanussi: ocenění by zasloužilo víc filmů, porota může vybrat jen tři
3Kino FilmFest 2023 zná vítěze

Jubilejní desátý ročník středoevropského filmového festivalu 3Kino FilmFest 2023 zná své vítěze. Podle předsedy poroty, legendárního režiséra a scénáristy Krzysztofa Zanussiho, nebylo letos jednoduché vybrat tři nejlepší snímky.

Vítězné filmy 3Kino FilmFest 2023
V kategorii BEST FILM AWARD si cenu odnesl snímek Hranice (Zielona granica).
režie: Agnieszka Holland, scénář: Maciej Pisuk, Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz
https://www.3kino.cz/hranice-zielona-granica/

Zvláštní cenu poroty SPECIAL AWARD získal film Bratři.
režie: Tomáš Mašín, scénář: Marek Epstein
https://www.3kino.cz/bratri/

Cenu v kategorii debut nebo druhý film GOLDEN DEBUT porota udělila snímku Střepy (Strzępy).
scénář a režie: Beata Dzianowicz
https://www.3kino.cz/strepy-strzepy/

„3Kino FilmFest se během deseti let stal štikou ve středoevropském filmovém rybníku. Letos bylo do soutěže nominováno 20 filmů, drtivá většina v české premiéře a jeden z nich získal již nominaci na Oskara. Zároveň tu jsou filmy autorů, kteří svou kariéru teprve začínají, ale už jejich debuty zaujaly diváky i novináře,“ říká ředitel 3Kino FilmFest Vavřinec Menšl. Porota tak dle něj neměla letos lehkou úlohu.

Porota 3Kino FilmFest 2023
Krzysztof Zanussi, Judit Bárdos Pecháček, Michal Dočekal
více ZDE: https://www.3kino.cz/porota-a-ceny/

Kromě tří vítězných filmů porota zcela mimořádně udělila dalším dvěma snímkům speciální ocenění.
Larry režie: Szilárd Bernáth, scénář: Szilárd Bernáth, Gergő V. Nagy
https://www.3kino.cz/larry/
Objekt (Figurant) režie: Robert Gliński , scénář: Andrzej Gołda
https://www.3kino.cz/objekt-figurant/
„Gratuluji všem oceněným filmům a jejich tvůrcům. Věřím, že si právě tyhle filmy najdou rychle cestu k divákům. Jsem moc ráda, že si 3Kino FilmFest za deset let vydobyl své místo na slunci a je v mnohém srovnatelný s prestižními a renomovanými filmovými festivaly v Evropě, které existují již desítky let,“ doplňuje ambasadorka letošního ročníku 3Kino FilmFestu herečka a šansoniérka Renata Drössler.

Organizátoři upozorňují, že vítězné snímky 3Kino FilmFestu mohou diváci vidět od pondělí do středy (13. – 15.11.) v kinosálech Ústřední městské knihovny v Praze
https://www.mlp.cz/cz/akce/e26146-prvni-vitezny-film-3kinofest/
https://www.mlp.cz/cz/akce/e26147-druhy-vitezny-film-3kinofest/
https://www.mlp.cz/cz/akce/e26148-treti-vitezny-film-3kinofest/

Objekt (Figurant)

  • Režie: Robert Gliński
  • Scénář: Andrzej Gołda
  • Polsko, 2023, 103 min
  • V původním znění s CZ titulky
  • Psychologický portrét důstojníka tajné policie, který dvacet let sledoval Karola Wojtyłu. Jedním z objektů sledování se stává i mladý biskup. Mezi estébákem a biskupem se rozehraje obsedantní a patologická hra, která má za cíl ho zlomit

Larry

  • Režie: Szilárd Bernáth
  • Scénář: Szilárd Bernáth, Gergő V. Nagy
  • Maďarsko, 2022, 108 min
  • V původním znění s CZ/EN titulky
  • Adam je osamělý stydlivý chlapec. Svou frustraci z bezmoci vyjadřuje zuřivými texty rapových písní, a získává tak nečekanou popularitu. Postpunkové sociální drama vypráví příběh o životě mladého středoevropana. 

Porota/ Jury 2023

Judit Bárdos Pecháček

Ještě než se začala věnovat hraní, studovala čtyři roky hru na klavír. Debutovala v celovečerním filmu Dům (2011), režírovaném Zuzanou Liovou. Role dospívající Evy jí vynesla mnoho prestižních cen, mimo jiné i Modrého anděla na MFF Art Film Fest 2011 za nejlepší ženský herecký výkon. Velký herecký talent projevila i ve filmu Fair Play, za roli Anny byla nominována na cenu Český lev 2015. Objevila se také v českých seriálech jako např. Bohéma či Svět pod hlavou.

Krzysztof Zanussi

Studoval fyziku na Varšavské univerzitě a poté i filozofii na Jagellonské univerzitě. Už jako student se angažoval ve filmové komunitě, což ho motivovalo ke studiu režie na Národní filmové škole v Lodži.  Existenciální témata svých filmů i sám zpracovává scénáristicky. Mezi neslavnější patří Rodinný život a Za zdí (1971), Iluminace (1973), Čtvrtletní bilance (1974), Ochranné zbarvení (1976), Spirála (1978) a Rok klidného slunce (1984), za který získal cenu Zlatého lva na festivalu v Benátkách. Nelze zapomenout také na snímky Persona non grata (2005), Srdce na dlani (2008), Rewizyta (2009), Cizí těleso (2014) a Éter (2018).

Michal Dočekal

Vystudoval režii na DAMU, poté absolvoval stáž na University of London, Queen Mary and Westfield College. V letech 1991–1994 byl režisérem Divadelního spolku Kašpar, v období 1994–2002 vytvářel jako režisér a umělecký šéf novou podobu pražského Divadla Komedie (Divadlo roku 1996, Cena Alfréda Radoka). Mezi roky 2002 a 2015 byl uměleckým šéfem Činohry Národního divadla, další dva roky jejím ředitelem. Pravidelně režíruje na zahraničních scénách. Jeho inscenace obdržely řadu ocenění a byly pozvány na mezinárodní festivaly. Za režii inscenace Andělé v Americe byl v roce 2019 nominován na Cenu Divadelních novin.


 

3Kino FilmFest 2023: oči střední Evropy

Praha se stane epicentrem evropského filmového světa. V pondělí 6. listopadu začíná soutěžní část 10. ročníku středoevropského festivalu 3Kino FilmFest. Organizátoři prozrazují, že v porotě letos bude legendární polský režisér Krzysztof Zanussi (Krzysztof Zanussi | Biografie | ČSFD.cz ) „Středoevropskou kinematografii sleduji již desítky let, a proto se na 3Kino FilmFest moc těším. Je to vlastně unikátní příležitost vidět všechny novinky na jednom místě,“ říká režisér.

Do soutěže bylo nominováno více než 20 snímků z Polska, Slovenska, Maďarska a Česka. Kompletní program najdete  na www.3kino.cz/aktuality/ . „Mám radost, že se nám letos podařilo do soutěže získat žhavé novinky napříč filmovými žánry. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost poprvé vidět nejen cenami ověnčené filmy, ale i to nejzajímavější, co se letos ve střední Evropě natočilo” říká organizátor 3Kino FilmFest Vavřinec Menšl.  

Jubilejní 10. ročník otevře film JAGNA (Chłopi) čerstvě nominovaný na Oskara (více zde: http://www.bohemiamp.cz/filmy/jagna/1940/ ). Jedná se o novinku režisérského dua Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana. Film je vytvořen jedinečnou technikou animované malby. Po světové premiéře v Torontu se distribuční premiéra filmu JAGNA odehraje v rámci slavnostního zahájení 3Kino FilmFestu 6. listopadu ve velkém kinosále Městské knihovny na Mariánském náměstí. Hosty budou: režisér Hugh Welchman, hlavní animátor Piotr Dominiak a herec Cezary Łukaszewicz.

V rámci doprovodného programu organizátoři 3Kino FilmFestu upozorňují na dokument Zhroucený sen (PRZEMYŚL. ZŁAMANE MARZENIA), který natočil režisér Tomasz Magierski. Film vychází z knižně vydaného deníku polské židovky Renii Spiegel, kterou krátce po jejích osmnáctých narozeninách v létě roku 1942 zavraždili nacisté. Film o polské Anně Frankové není příliš známý a bude uveden s ohledem na aktuální válečné běsy. Film uvede ambasadorka 3Kino FilmFestu, významná česká šansoniérka s polskými kořeny, Renata Drössler (více ZDE https://www.renatadrossler.com/), která se zároveň ujme čtení úryvků z deníku Renii Spiegel.

Umělecká třešnička na dortu! Kurátor prof. Ivo Barteček představí obraz s názvem  Madona z Montmartru. V Rezidenci primátora hlavního města Prahy v Ústřední městské knihovně bude na jeden den k vidění sto let „ztracený“ olej ikonické malířky 20. století Tamary Łempické.  

„Označte si data 6. – 11. listopadu ve svém kalendáři a připravte se na týden plný jedinečných zážitků, emocí, inspirace a objevování nových uměleckých perel. 3Kino FilmFest 2023 to jsou oči střední Evropy,“ doplňuje Vavřinec Menšl.

Teaser zde: https://youtu.be/MTYcZpwoUTc

Program festivalu a prodej akreditací naleznete na webu www.3kino.cz
FB 3KinoFest MFF PRAHA: www.facebook.com/3Kino


 

Porota/ Jury 2022

Marlena Gabryszewska

Filmová vědkyně, polonistka a animátorka. V současné době vede asociaci Stowarzyszenie kin studyjnych, která v rámci podpůrného programu „Sieć Kin Studyjnych“ pořádá vzdělávací aktivity určené mladému filmovému publiku. Cílem asociace je propagace hodnotných filmových snímků v řetězci artových kin „Studio Cinemas“. Gabryszewska zároveň spolupracuje s Letní filmovou akademií ve Zvěřinci a Camerimage. Působila jako vedoucí programového oddělení kina Iluzjon. V roce 2016 převzala vedení nově otevřeného kina Elektronik a určila jeho směřování a programový charakter. V té době bylo kino dvakrát nominováno na cenu Polského filmového institutuv kategorii Nejlepší kino. Marlena Gabryszewska je laureátkou ceny    Kinař roku.


Marlena Gabryszewska is a film scientist,
Polonist and animator. She is President
of the association named Stowarzyszenie
kin studyjnych, which holds educational
activities for the young film audience
within the project named “Sieć Kin Studyjnych”. The aim of the association is to promote valuable films within the Studio Cinemas. Gabryszewska also cooperates with the Summer Film School in Zvěřinec and with Camerimage. In the past, she was a head of the program department in the Iluzion Cinema. In 2016, she took over the management of the newly opened cinema Elektronik and she defined its direction and program character. At that time, the cinema was nominated twice by the Polish Film Institute in the Best Cinema cathegory. Marlena Gabryszewska is the 2018 laureate of the Cinematographer of the Year award.

Vladimír Just

Český divadelní kritik, teoretik a pedagog.         Od roku 1996 vyučuje na Katedře divadelní vědy FF UK, kde byl v roce 2011 jmenován profesorem oboru Dějiny a teorie divadla. Od roku 1969 uveřejnil přes 3000 studií, článků  a recenzí        o divadle, mediích a filmu. Je držitelem několika cen za uměleckou kritiku (Cena F. X.  Šaldy nebo cena Kristián). Publikuje také v zahraničí, zejména v angličtině, španělštině a italštině. Vydal přes 20 knižních publikací, mezi nejznámější patří Věc: Vlasta Burian (1991, 2001), Velký slovník floskulí (2003–2005)             a monografie o Faustovi Světák nebo Kavalír Páně (2013). Společně s bratrem Jiřím je autorem několika divadelních her.


Vladimír Just is a Czech theatre critic, theorist and teacher. Since 1996 he’s been teaching at the Department of Theatre Studies at the Faculty of Arts of the Charles University in Prague, where he was also named a Professor  in 2011. Since 1969, he’s published over 3000 studies, articles and reviews about theatre, media and film. He is a holder of a several awards in the field of art criticism (F. X. Šalda or Kristián Prizes). He also publishes in abroad, above all in English, Spanish and Italian. In Czech, he’s published over 20 books, such as Věc: Vlasta Burian (1991, 2001), Velký slovník floskulí (2003–2005) or monography about Faust named Světák nebo Kavalír Páně (2013). Together with his brother Jiří, he is the author of a several plays.

Adam Sikora

Polský režisér, scenárista, kameraman                  a fotograf. Vystudoval kameru na Národní filmové škole v Lodži. Je autorem mnoha scénářů, natočil řadu dokumentů                           a celovečerních filmů. Jako kameraman se podílel i na několika českých filmech, například Ve stínu (2012) nebo Já, Olga Hepnarová (2016). Největší ohlas získaly projekty, které realizoval   s Lechem Majewským, Jerzy Skolimowským         a Piotrem Dumałou.


Polish director, screenwriter, cinematographer, and photographer. He studied cinematography at the National Film School in Łódź. He has written several screenplays and has shot 40 documen taries and feature films                          as a cinematographer. On his most acclaimed projects he cooperated with Lech Majewski, Jerzy Skolimowski and Piotr Dumała.                  As a cinematographer, he has also worked on several Czech films, including In the Shadow (2012) and I, Olga Hepnarová (2016).

9. ročník středoevropského festivalu 3KinoFest od 9. do 18.11.2022

Centrum Prahy láká na světové filmové premiéry, filmy nominované na Oscara a výjimečné debuty středoevropské kinematografie. Slavnostní odhalení nově objeveného obrazu Tamary Lempické se také odehraje ve světové premiéře. Secesní pasáž ve Vodičkově ulici ožije doprovodným programem.

Stručně o 8. ročníku (2021)

Porota

Vica Kerekes (HU)

Herečka, která je často obsazována nejen v českých, slovenských a maďarských filmech, ale i v mezinárodních koprodukčních snímcích např. ve filmu Hnutí odporu, 2020 (rež.: Jonathan Jakubowicz), kde si zahrála po boku oscarového herce Eda Harrise. V roce 2013 získala cenu IGRIC “Nejlepší herečka” za roli Agnes v dramatu 7 dní hříchů, za ztvárnění této role byla nominována na Českého lva. Obdržela též akademickou cenu Hungarian Academy Award.

Beata Parkanová (CZ)

Scenáristka, režisérka a autorka knížek v roce 2015 absolvovala na pražské FAMU. Dříve než se začala věnovat filmu, vyšla její literární prvotina, knížka „Moje vtipný peklo“ (2005), na kterou navázaly další tituly včetně knížek pro děti. Jejím autorským celovečerním debutem byl film Chvilky (2018), který byl uveden v soutěži sekce Na východ od Západu na KVIFF 2018.

Sonia Bohosiewicz (PL)

Sonia Bohosiewicz je polská herečka, písničkářka a kabaretní umělkyně. Vystudovala Státní vysokou divadelní školu Ludwika Solského v Krakově. V médiích debutovala v oficiálním videoklipu Anity Lipnické „Historia jednej miłości” (1998). Jako herečka debutovala (ve druhém ročníku studia) ve Starém divadle v Krakově. Po promoci tam získala angažmá, a účinkovala v divadle až do roku 2006. V roce 1998 získala první hereckou cenu za roli ve filmu “Sebevražda” na 16. festivalu divadelních škol v Lodži. V letech 2005–2007 byla herečkou Słowackého divadla v Krakově. V roce 2007 jí byla udělena cena prezidenta TVP na 32. polském filmovém festivalu v Gdyni. Její popularitu přinesla oceněná role Hanky B. ve filmu “Rezerwat“ (2007), role Nataszy v “Polsko-ruské válce” (2009), a také role v televizních seriálech.
Od roku 2008 je také aktivní v dabingu.
Se zasedáním v porotě festivalů má bohaté zkušenosti z Polska i Česka.
V posledních letech hrála například ve filmu “Jak zostać gwiazdą” (2020) či “Czarny mercedes” (2019).

Tomasz Kolankiewicz (PL)

Tomasz Kolankiewicz je uměleckým ředitelem filmového festivalu FPFF ve Gdyni je filmový historik, kurátor filmových sérií, přednáší a hovoří o filmu. Má dlouholeté zkušenosti ve spolupráci s televizí, filmovými festivaly, kiny a kulturními institucemi (mj. Nowy Teatr, Národní filmový archiv - Audiovizuální institut, Evropské centrum solidarity). V práci filmového selektora a programátora se snaží přiblížit divákům co nejširší obraz kinematografie: od klasiky a umělecké kinematografie až po žánrovou kinematografii. Tomasz Kolankiewicz je autorem několika desítek filmových recenzí, mimo jiné: polských a zahraničních recenzí ženské kinematografie, švédské a americké němé kinematografie, filmů vynikajících světových režisérů a kameramanů, trendů nové vlny ve světové kinematografii, hororů, retrospektiv málo známé filmové trendy atd.

Peter Dubecký (SK)

Mgr. Art. Peter Dubecký je absolventem Filmové a televizní fakulty VŠMU. V pozici generálního ředitele Slovenského filmového ústavu působí od roku 1998. Důležité funkce ale zastává i ve vícero institucích audiovizuálního a kulturního prostředí. Je členem prezidia Slovenské filmové a televizní akademie, členem Vědecké a umělecké rady FTF VŠMU a viceprezidentem Slovenské asociace producentů v audiovizi. V roce 2012 byl jmenovaný za člena Rezortní koordinační skupiny, která je přímým poradenským orgánem ministra kultury SR, je hlavním odborným manažérem a garantem národního projektu Digitální audiovize. Od roku 2015 je členem Rady vlády Slovenské republiky pro kulturu. 
V roce 1993 se jako jeden z hlavních zakladatelů stal předsedou Asociace slovenských filmových klubů a až do 15. srpna 2010 působil v pozici jejich statutárního zástupce (v současnosti je čestným předsedou). Stál také při zrodu MFF Febiofest, na Slovensku byl jeho ředitelem do roku 2015, od roku 2015 je jeho prezidentem. Byl členem poroty na mnohých významných domácích i zahraničních filmových festivalech. Je nositelem vícero prestižních ocenění, mezi jinými např. Zlaté medaile Akademie múzických umění v Praze (za dlouholeté zásluhy o česko-slovenskou spolupráci v oblasti kinematografie), Výroční ceny Asociace českých filmových klubů, Ceny KRISTIÁN, kterou každoročně uděluje MFF Febiofest Praha, či Ceny Zlatý ledňáček festivalu FINÁLE Plzeň.

_____________________________________________________

Stručně o 7. ročníku (2020)

Mezinárodní odborná porota udělila ceny ve třech kategoriích

• Best Film Award - cena za nejlepší celovečerní hraný film
Cenu za nejlepší celovečerní hraný film získalo české drama Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula
Best Debut - cena za nejlepší celovečerní hraný debut
Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut získalo polské drama Vše pro mou matku režisérky Małgorzaty Imielské.
• Special Award - zvláštní cena poroty
Zvláštní cenu poroty získalo polské drama Supernova režiséra Bartosze Kruhlika.

Porota vybírala z 16 filmů z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Festival 3KinoFest letos promítal 26 projekcí online a  pozvání k online rozhovorům přijala většina nominovaných režisérů. Živě se v pražském studiu v Ústřední knihovně představili například režiséři Václav Marhoul a  Václav Müller. Do letošního programu byly zařazeny snímky, které propojilo téma válka a mír.

Agnieszka Holland (PL)

Režisérka, scénáristka (PL)
Jedna z nejuznávanějších režisérek a významná představitelka polské „nové vlny“ vystudovala režii na FAMU. Jejím prvním velkým filmem byl snímek „Aktorzy Prowincjonalny“ (1980), za který získala své první mezinárodní ocenění - cenu mezinárodní kritiky na filmovém festivalu v Cannes (1980). V roce 1985 získala nominaci Americké filmové akademie za nejlepší zahraniční film „Bittere Ernte“. Další oscarová nominace přišla v roce 1991 v kategorii nejlepší scénář za film „Evropa, Evropa“ (1991). Každý její další film sbírá nominace a ceny na festivalech po celém světě. Letos do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film vysílá Česká filmová a televizní akademie film Šarlatán (2020).

Maciej Stuhr (PL)

Filmový a divadelní herec, režisér (PL)
Vystudoval psychologii na Jagellonské univerzitě a herectví na krakovské státní dramatické škole. Debutoval na velkém plátně s Krzysztofem Kieślowskim v „Dekalogu X“. Je členem Polské a Evropské filmové akademie. Laureátem mnoha prestižních ocenění, vč. stříbrná medaile za zásluhy o kulturu - Gloria Artis a Zlatý kříž za zásluhy.

Jerzy Armata (PL)

Novinář, filmový a literární kritik (PL)
Filmový a hudební kritik, autor několika stovek rádiových a televizních pořadů a několika stovek knížek o filmové tématice, místopředseda Literárního kruhu polské asociace filmařů (Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich) polské sekce FIPRESCI.

Film and music critic, author of a couple of hundreds radio and TV shows, and books on film topics. He is the Vice-President of Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (the Literary Circle of the Association of the Polish Film-makers) within the Polish section of FIPRESCI.

Lívia Bielovič (SK)

Herečka (SK)
V Bratislavě absolvovala na VŠMU. Zahrála si v mnoha českých, slovenských i zahraničních filmech a seriálech, jako jsou Methanol, Les mrtvých, Žandáři z Luhačovic, Ten, kdo tě miloval, Rapl, Živé cíle, 12 opic nebo Perinbaba 2. Aktuálně pracuje na novém připravovaném filmu Generál (příběh o MR Štefánikovi), kde ztvárnila matku Albertinu Štefánikovou. Kromě toho pracuje na serálu Ultimátum, což je připravovaná minisérie politického thrilleru pro slovenskou televizi.

Martin Pomothy (CZ)

Zakladatel a majitel portálu ČSFD (CZ)
Jako novinář a publicista se podílel na vzniku filmové sekce webového portálu markiza .sk. Později přispíval do měsíčníku Cinema a dalších periodik zaměřených na kulturní dění. Je pravidelným návštěvníkem filmových festivalů (např. Cannes, nebo katalánský Sitges). Vlastní firmu, která provozuje největší tuzemskou filmovou databázi ČSFD. cz, která již takřka 20 let láká filmové fanoušky z Česka a Slovenska.

Mezinárodní odborná porota udělila ceny ve třech kategoriích

• Best Film Award - cena za nejlepší celovečerní hraný film
Cenu za nejlepší celovečerní hraný film získalo české drama Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula.

• Best Debut - cena za nejlepší celovečerní hraný debut
Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut získalo polské drama Vše pro mou matku režisérky Małgorzaty Imielské.

• Special Award - zvláštní cena poroty
Zvláštní cenu poroty získalo polské drama Supernova režiséra Bartosze Kruhlika.

Porota vybírala z 16 filmů z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Festival 3KinoFest letos promítal 26 projekcí online a  pozvání k online rozhovorům přijala většina nominovaných režisérů. Živě se v pražském studiu v Ústřední knihovně představili například režiséři Václav Marhoul a  Václav Müller. Do letošního programu byly zařazeny snímky, které propojilo téma válka a mír.